A A+ A++

“50 lat minęło jak jeden dzień” – mogłaby zanucić społeczność Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich. Placówka świętuje w tym roku okrągły jubileusz. Z tej okazji dziś odbyła się uroczysta gala, podczas której nie zabrakło życzeń kolejnych pięknych jubileuszy, gratulacji i wyróżnień dla pracowników szkoły. Zebrana w sali koncertowej publiczność wysłuchała również koncertu galowego w wykonaniu uczniów i nauczycieli placówki.

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich powstała w 1973 roku, na podwalinach Społecznego Ogniska Muzycznego. Przez te wszystkie lata przeszła daleką drogę. Od szkoły mieszczącej się w starym, pozostawiającym wiele do życzenia baraku, do nowoczesnej placówki z salą koncertową, której może nam pozazdrościć niejedno miasto.

Podczas dzisiejszej gali przypomniano historię szkoły oraz osiągnięcia jej uczniów i nauczycieli.

– Bywają wydarzenia, które zapadają w pamięć. Pełne emocji chwile, które zostają w nas na zawsze. Myślę, że takim wydarzeniem jest dzisiejsza gala z okazji 50-lecia naszej szkoły. To niezwykłe święto całej społeczności szkolnej jest doskonałą okazją do spojrzenia na tę placówkę nie tylko z perspektywy jej historii i miejsca kształcenia muzycznego, ale także na przestrzeń o bogatej ofercie kulturalnej dla każdego, przekazującej wartości o muzyce klasycznej w przystępny sposób, rozbudzającej wrażliwość muzyczną. Miejsce artystycznego spełnienia potrzebne do rozwoju wrażliwości muzycznej i poczucia piękna. Po wielu latach bycia dyrektorem mogę dziś z dumą powiedzieć, że nasza kameralna szkoła dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej i ciężkiej pracy całego zespołu stała się przestrzenią otwartości, zaufania, inspiracji, radości oraz rozwoju talentów, w której każdy uczeń czuje się ważny, zaopiekowany i bezpieczny – powiedziała Beata Olszańska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich.

Jubileusz był okazją, by docenić poprzednich dyrektorów szkoły, byłych i obecnych pracowników, nauczycieli.

– Jesteście kreatywni i absolutnie wyjątkowi. Tworzycie atmosferę tej szkoły – chwaliła swój zespół B. Olszańska.

Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich podziękowała również tym, którzy przez te wszystkie lata wspierali placówkę i dbali o to, by mogła się rozwijać.

– Nie ukrywam, że jestem bardzo wzruszona i szczęśliwa, bowiem to miejsce jest spełnieniem marzeń nie tylko moim, ale również uczniów i ich rodzin. Nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, którzy przez te wszystkie lata czekali, by mieć swoje miejsce do nauki i pracy. Szkołę muzyczną na miarę XXI wieku. Marzenia się spełniają – dodała Beata Olszańska.

Podczas uroczystej gali głos zabrała również przedstawicielka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego starszy wizytator regionu lubelskiego Agnieszka Weiner, która odczytała list przekazany przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanny Wróblewskiej: – Szkoła może poszczycić się znaczącym dorobkiem. Dba o indywidualny i wszechstronny rozwój każdego ucznia. Jest organizatorem cieszących się uznaniem dużych imprez artystycznych. Jej mury opuściły setki absolwentów, wśród których znajdują się wybitni muzycy, a także świadomi odbiorcy. Pragnę podziękować wszystkim Państwu za rozwijanie umiejętności artystycznych wychowanków, za serdeczne podejście do ucznia, a nade wszystko za otaczanie go troskliwą opieką. Nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom życzę zrealizowania planów i marzeń, rodzicom zaś dobrej i owocnej współpracy ze szkołą, zwieńczonej sukcesami dzieci.

Głos zabrał także starosta powiatu świdnickiego Waldemar Jakson: – Cieszę się, że w naszym mieście funkcjonuje tak zacna szkoła. Ktoś kiedyś powiedział, że ten kto gra ma dwie dusze i to na pewno jest prawda. Wszyscy Państwo tworzycie elitę będącą fundamentem naszego narodu. Bardzo serdecznie Państwu dziękuję i gratuluję.

Do życzeń dołączył również burmistrz Marcin Dmowski: – Chciałbym przede wszystkim powiedzieć, że jestem pod wielkim wrażeniem tego miejsca. Jestem zachwycony, że w Świdniku funkcjonuje ta szkoła. My też świętujemy w tym roku ważny jubileusz – 70-lecie naszego miasta, a miasto to pasja i ludzie, którzy je tworzą. Bardzo serdecznie gratuluję Pani Dyrektor i wszystkim Państwu, którzy budowali tę szkołę i którzy dziś ją tworzą. Jako nowy burmistrz chciałbym też zadeklarować wielkie wsparcie w przyszłości. Miasto i kultura muszą się rozwijać, dlatego zapraszam do współpracy. Życzę Państwu udanego świętowania.

W czasie gali starszy wizytator regionu lubelskiego Agnieszka Weiner wręczyła nauczycielom Nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej II stopnia. Z kolei Elżbieta Kędzierska, dyrektor departamentu kultury, edukacji i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego uhonorowała szkołę oraz jej pedagogów Nagrodą Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Nagrodą Kulturalną Województwa Lubelskiego. Beata Olszańska również uhonorowała nauczycieli i pracowników niepedagogicznych wręczając im Nagrody Dyrektora Szkoły i listy gratulacyjne.

Jubileusz zwieńczył piękny koncert, w czasie którego zebrana w sali publiczność miała okazję podziwiać umiejętności nauczycieli i uczniów. Swoje talenty zaprezentowały zespoły, duety, tria i kwartety. Chórzyści, artyści śpiewający sopranem oraz grający na fortepianie, gitarze, skrzypcach, wiolonczeli, kontrabasie, klarnecie, trąbce czy perkusji. Niespodzianką była też interpretacja ruchowa przygotowana do muzyki z filmu „Requiem dla snu”. Jak przystało na okrągły jubileusz nie zabrakło też pysznego tortu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, starosta powiatu świdnickiego Waldemar Jakson oraz burmistrz Świdnika Marcin Dmowski.

jubileusz Państwowa Szkoła Muzyczna I st. Świdnik

Last modified: 24 maja, 2024

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЭволюционировали, чтобы вымереть: ученые узнали правду о развитии саблезубости
Następny artykułStypendia sportowe czekają na wnioski