2020-12-29 17:12
publikacja
2020-12-29 17:12
Państwa członkowskie Unii Europejskiej jednogłośnie zatwierdziły we wtorek w Brukseli umowę o handlu i współpracy między Wspólnotą a Wielką Brytanią – dowiedziała się PAP nieoficjalnie. Umowa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.
Stosowanie umowy ma być tymczasowe do czasu jej ostatecznej ratyfikacji w przyszłym roku.
Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły 24 grudnia porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Dzięki temu od Nowego Roku nie będzie w handlu między nimi ceł ani innych ograniczeń, co uderzyłoby w obie strony.
W Brukseli odbyło się w piątek posiedzenie ambasadorów państw UE w sprawie umowy. Główny unijny negocjator Michel Barnier przedstawił na nim wynik negocjacji. Ambasador RP przy UE Andrzej Sadoś podziękował mu za pracę nad porozumieniem i powiedział, że Polska musi zapoznać się z jego szczegółami.
W środę podpisanie umowy handlowej UE-Wielka Brytania
W środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpiszą umowę handlową z Wielką Brytanią w imieniu UE, a premier Boris Johnson podpisze ją w Londynie w imieniu Wielkiej Brytanii – podały służby prasowe Rady.
“Umowa zostanie podpisana przez obie strony jutro 30 grudnia o godz. 9.30 czasu środkowoeuropejskiego. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa KE Ursula von der Leyen podpiszą ją w imieniu UE, podczas gdy premier Boris Johnson podpisze ją w Londynie w imieniu Wielkiej Brytanii” – poinformowały we wtorek na Twitterze służby prasowe Rady.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej jednogłośnie zatwierdziły we wtorek w Brukseli umowę o handlu i współpracy między Wspólnotą a Wielką Brytanią. Umowa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.
Stosowanie umowy ma być tymczasowe do czasu jej ratyfikacji w UE w przyszłym roku.
Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły 24 grudnia porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Dzięki temu od Nowego Roku nie będzie w handlu między nimi ceł ani innych ograniczeń, co uderzyłoby w obie strony.
Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE zaczął się ponad cztery lata temu, gdy w referendum za wystąpieniem z UE opowiedziało się 52 proc. Brytyjczyków. Od tego czasu dwukrotnie zmienił się premier Zjednoczonego Królestwa i dwukrotnie przekładano termin wyjścia kraju z Unii. Formalnie Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia 2020 roku, ale do końca okresu przejściowego, czyli do 31 grudnia, związana jest jeszcze unijnym przepisami.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
luo/ fit/ ap/
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS