A A+ A++

W Generatorze Nauki GEN w Jaśle podpisano porozumienie o współpracy dydaktyczno-naukowej z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Krośnie. To kolejny partner, po Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, z którym Miasto Jasło będzie realizować zadania służące popularyzacji nauki.

Podczas tegorocznego Festiwalu SciFestGEN#1 Miasto Jasło podpisało umowę o współpracy z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Krośnie, którą reprezentowała dr Agnieszka Woźniak, prorektor ds. Rozwoju. To już drugi partner po Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, z którym od czerwca współpracuje Generator Nauki Gen w Jaśle.

– Oczekujemy wsparcia w naszych działaniach, aby nasza młodzież mogła być informowana o tym, co dobrego dzieje się na uczelni. Nie przypisujemy sobie tego, że jesteśmy najmądrzejsi, dlatego szukamy pomysłów również na zewnątrz, stąd też druga podpisana umowa. Ta współpraca z Instytutem Fizyki Jądrowej trwa już od pół roku z dobrymi efektami. Wierzę, że i tutaj również tak będzie, że będziemy mogli wysłać naszą młodzież na uczelnię po to, żeby zobaczyli jak przebiega proces kształcenia na uczelni, ale też liczymy na wsparcie w przeróżnego rodzaju działaniach prowadzonych w mieście, a konkretnie w Generatorze Nauki – powiedział Ryszard Pabian, burmistrz Miasta Jasła.

Współpraca między Akademią a Generatorem polegać ma m.in. na popularyzacji nauki poprzez warsztaty, zajęcia i prelekcje dla uczniów przez wykładowców dydaktycznych oraz studentów Akademii, jak również na współpracy w nawiązaniu kontaktów z instytucjami krajowymi i zagranicznymi. Porozumienie zostało podpisane na okres 3 lat.

Misją PANS jest przede wszystkim kształcenie studentów. Badania naukowe to druga odnoga, ale trzecią bardzo ważną rzeczą jest współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym, z firmami, z instytucjami, ale także popularyzacja nauki wśród młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Podpisanie umowy o współpracy jest dopełnieniem trzeciej misji – mówiła dr Agnieszka Woźniak, dyrektor ds. Rozwoju PANS w Krośnie. – Gen jest najlepszym miejscem, abyśmy jako uczelnia mogli współpracować i w młodzieży z naszego regionu szczepić zamiłowanie do nauki – dodała. Jak podkreśliła dr Woźniak, Gen to miejsce budzące podziw, w którym można prezentować i pokazywać działalność uczelni. – Płaszcz do współpracy jest bardzo duży – powiedziała na koniec.

W czerwcu br. Miasto Jasło podpisało umowę o współpracy z Instytutem Fizyki Jądrowej w Krakowie. Do tej pory udało się zorganizować wykłady przez profesorów z Instytutu, ale także wycieczki uczniów jasielskich szkół, którzy mogli zobaczyć laboratoria i sposób pracy w tym miejscu. Przed nami kolejne pokazy i warsztaty z udziałem naszych naukowców. – Ta współpraca jest prężna i bardzo dobrze się rozwija. Generator Nauki to świetny pomysł, szczególnie, że Jasło jest daleko od dużych uniwersytetów i miast. Zachęcenie dzieci oraz młodzież do tego, żeby zainteresowały się nauką, to coś wspaniałego. Obecnie mamy problem ze studentami, którzy chcieliby studiować nauki ścisłe – mówi dr hab. Katarzyna Mazurek z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie. – Zaplanowane mamy trzy wirtualne spacery. Przyjedziemy z programem, dzięki któremu będziemy mogli zajrzeć do wielkich akceleratorów, takich, jakie są w CERN-ie (CERN – Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek – przyp. red.) – dodaje K. Mazurek.

id

Napisany dnia: 12.12.2023, 13:02

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW domowym zaciszu i wspólnie, czyli Wielkie Narodowe Oglądanie Ostatnich “Wiadomości” Danuty Holeckiej
Następny artykułWezwał policjantów, a potem ruszył na nich z widłami. Grozi mu wieloletnie więzienie