Panele fotowoltaiczne nie będą pierwszym proekologicznym rozwiązaniem w Sejmie
44 panele słoneczne już wkrótce zaczną dostarczać prąd do Sejmu – trwa montaż pierwszej, pilotażowej instalacji fotowoltaicznej na terenie Kancelarii Sejmu – poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.
Zaznaczył, że jej uruchomienie planowane jest w styczniu, a wyprodukowany prąd z paneli o łącznej mocy 14,08 kilowatopików (kWp) będzie początkowo wykorzystywany w budynku wydziału podawczego KS.
– Sejm chce być liderem we wdrażaniu nowoczesnych, przyjaznych środowisku rozwiązań. Podążając za najnowszymi trendami w energetyce chcemy wytwarzać prąd na własne potrzeby, ale także włączyć się w promocję pozyskiwania energii odnawialnej – powiedział cytowany przez CIS zastępca szefa KS Christian Młynarek.
Wiceszef podkreślił, że nowa instalacja to pierwszy krok Kancelarii Sejmu w kierunku wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w codziennej pracy parlamentu.
Instalacja będzie rozbudowywana
Zapowiedział, że w kolejnych latach instalacja fotowoltaiczna będzie rozbudowywana – wstępne szacunki wskazują na możliwość uzyskiwania nawet 100 kWp mocy dzięki zwiększeniu liczby paneli. W ocenie Młynarka za inwestowaniem w fotowoltaikę przemawiają nie tylko względy ekologiczne, ale także ekonomiczne – wykorzystywanie do zasilania sejmowych budynków prądu wyprodukowanego we własnym zakresie pozwoli obniżyć koszty codziennej eksploatacji.
Grzegrzółka przypomniał, że panele nie są pierwszą proekologiczną inwestycją sejmową – stosuje m.in. certyfikowany papier, makulaturę przed oddaniem kompresuje we własnej niszczarni, komputery spełniają ekologiczne normy i stosowana jest elektroniczna legislacja zmniejszająca potrzebę papierowych wydruków.
ZOBACZ: Stowarzyszenie Program Czysta Polska pracuje nad pierwszym multimedialnym raportem klimatycznym
Wśród ekologicznych działań KS są też pasieka pszczela działająca od 2015 r. na terenach kancelarii i skrobiowe naczynia i biodegradowalne opakowania stosowane są przy sprzedaży na wynos posiłków z sejmowej gastronomii – przypomniał dyrektor CIS. W 2020 r. surowce ekologiczne wykorzystywane do pakowania żywności całkowicie zastąpiły plastik, a wszystkie budynki KS wyposażone są w ogólnodostępne i dobrze oznakowane pojemniki do segregacji odpadów – dodał.
Pracownicy kancelarii uczestniczą regularnie w spotkaniach “Environmental Exchange Network” z urzędnikami administracji parlamentów państw UE. – Dotyczą one działań podejmowanych na poziomie parlamentarnych kancelarii, mających na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Europy do 2050 r. – podał szef centrum.
Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…
laf/ PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS