A A+ A++

Panele fotowoltaiczne opłacalność

Kluczowym pytaniem, które sobie zadajemy w momencie rozważania decyzji dotyczącej instalacji paneli fotowoltaicznych, brzmi: Czy będzie nam się to opłacało? Odpowiedź należy formułować na podstawie kilku czynników, które występują bądź nie na terenie naszego gospodarstwa rolnego. Jest to między innymi usytuowanie naszej działki, a konkretnie jej zacienienie, które ma ogromny wpływ na wydajność pracy całej instalacji. W internecie możemy znaleźć wiele informacji dotyczących fotowoltaiki, jednak na tej stronie: https://fotowoltaikaonline.pl/kalkulator możemy sobie wyliczyć czy taka inwestycja będzie nam się opłacała. Dodatkowo strona ta pomoże nam zestawić oferty firm, które znajdują się w naszym regionie, dzięki czemu będziemy mogli wybrać tą, która jest dla nas najkorzystniejsza.

Koszt prądu

W każdym gospodarstwie rolnym rachunki za prąd są wysokie, w przybliżeniu stanowią one około 20% wszystkich kosztów. Obecnie gospodarstwa rolne stają się z roku na rok coraz bardziej zmodernizowane, co ma skutki pozytywne i negatywne. Pozytywne są takie, że oszczędzamy głównie na czasie, często również wzrasta jakość produktów, które uprawiamy, jednak mankamentem unowocześniania roli jest również wzrost kosztów prądu. Dlatego świetnym rozwiązaniem okazuje się inwestycja w panele fotowoltaiczne. Kolejnym argumentem przemawiającym za słusznością takiej decyzji są prognozy dotyczące wzrostu cen prądu w najbliższych latach. Dzięki panelom będziemy w stanie uniezależnić się elektrycznie na około 25 lat. Ponieważ tyle trwa gwarancja od producentów na taką instalację.

Program AgroEnergia

AgroEnergia jest programem, dzięki któremu możemy zabiegać o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w postaci bezzwrotnej dotacji bądź kredytu. W najlepszym wypadku możemy dostać aż 40% dofinansowania inwestycji. Z tej oferty mogą skorzystać tylko rolnicy indywidualni, którzy mieszkają co najmniej 5 lat w gminie, w której uprawiają rolę i których powierzchnia gospodarstwa stanowi maksymalnie 300 ha.

25% ulgi inwestycyjnej przez 15 lat

Jeżeli nie uda nam się dostać dofinansowania w postaci środków publicznych, możemy skorzystać z ulgi inwestycyjnej, która jest przyznawana rolnikom po zakończeniu danej inwestycji, w tym montażu paneli fotowoltaicznych. Dzięki niej możemy uzyskać zwrot 1/4 kwoty, którą wydaliśmy na instalację od podatku rolnego oraz 1/4 kwoty ulgi od nakładów inwestycyjnych, oczywiście musimy mieć możliwość ich udokumentowania. Taka ulga przysługuje nam przez 15 lat. Decyzję o przyznaniu takiej ulgi podejmuje wójt lub prezydent miasta.

W fotowoltaikę opłaca się inwestować osobom, które posiadają własne domy, ale również rolnikom, a może zwłaszcza rolnikom, dla których ceny prądu stanowią znaczącą część wszystkich kosztów związanych z gospodarstwem rolnym. Dzięki programowi AgroEnergia jesteśmy w stanie uzyskać aż 40% ulgi na całą inwestycję. Jeżeli jednak nie skorzystamy z dotacji, warto ubiegać się o ulgę inwestycyjną w wysokości 25% kwoty systemu fotowoltaicznego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMysłowice – dzieje się!
Następny artykułOd dziś kierowcy mogą już jeździć obwodnicą Skarżyska w ciągu ekspresówki nr 7