W okresie pandemii 28 proc. Polaków stwierdziło, że przybrało na wadze. Tymczasem nadwaga i otyłość to jeden z czynników wpływających na to ile lat przeżyjemy w zdrowiu. Takie m.in. wnioski płyną z najnowszej publikacji NIZP-PZH raportu “Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania – raport za 2020 r.”
Jak czytamy w raporcie, w okresie pandemii od wiosny do jesieni 2020 roku 28 proc. Polaków w wieku 20 lat lub więcej (28 proc. mężczyzn i 29 proc. kobiet) stwierdziło, że zwiększyło masę ciała.
Najczęściej przytyli mężczyźni w wieku 20-44 lata, a także kobiety w wieku 45-64 lata. Częściej przybierały na wadze osoby lepiej wykształcone, dla mężczyzn efekt ten w dużym stopniu wynikał z różnej struktury wieku porównywanych grup.
Wzrost masy ciała częściej obserwowano wśród mężczyzn mieszkających w miastach niż na wsi (30 proc. vs 25 proc.) i u kobiet zamieszkałych na wsi (31 proc. vs 28 proc.).
Jednocześnie 13 proc. ludności (14 proc. mężczyzn i 12 proc. kobiet) zmniejszyło masę ciała. Najczęściej były to osoby poniżej 45 lat. Spadek masy ciała najczęściej występował u osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym.
Zbyt wczesne zgony i choroby
W raporcie wskazano także, iż zbyt wysoka masa ciała (BMI ≥25) odpowiada w naszym kraju za 14,2 proc. zgonów (13,1 proc. mężczyzn i 15,3 proc. kobiet) oraz za utratę 12,4 proc. (odpowiednio 12,1proc. i 12,6 proc.) lat przeżytych w zdrowiu.
Wiosną 2020 roku nadwagę miało 54 proc. Polaków, częściej byli to mężczyźni (64 proc.) niż kobiety (46 proc.). Rozpowszechnienie otyłości (BMI ≥30) oszacowano na 10 proc.
W wieku 20-44 lata mężczyźni mieli nadwagę ponad dwa razy częściej niż kobiety (59 proc. vs 29 proc.), rozpowszechnienie otyłości wynosiło odpowiednio 9 proc. i 5 proc. Dla obu płci odsetki te wzrastały w grupach wieku od 45 lat, szczególnie silnie wśród kobiet.
Z kolei różnice w częstości występowania nadwagi u mieszkańców miast i wsi są niewielkie ale otyłość występuje wśród mieszkanek wsi dużo częściej niż wśród mieszkanek miast (11proc. vs 6 proc.).
Niepokojące są też dane dotyczące nadwagi wśród uczniów. Rozpowszechnienie zbyt wysokiej masy ciała wśród uczniów w wieku 11-16 lat zwiększyło się w ostatnich latach (między rokiem 2014 a 2018 o prawie 2 punkty procentowe – 16,5 proc. vs 14,8 proc.), silniej u chłopców (o 3,4 p.p.) niż u dziewcząt (0,4 p.p.).
Aktywność fizyczna do poprawy
Z masą ciała wiąże się również aktywność fizyczna. Niska aktywność fizyczna odpowiada w naszych kraju za 2,3 proc. zgonów i za utratę 1,1 proc. DALY.
Jedynie co trzeci Polak regularnie uprawia sport lub podejmuje rekreacyjną aktywność fizyczną w sezonie wiosenno-letnim lub jesiennym. Aż 70 proc. mężczyzn i 64 proc. kobiet nie praktykuje takich form ruchu. Dla obu płci odsetek osób nieaktywnych zwiększa się z wiekiem.
Poziom aktywności silnie zależy od wykształcenia, zajęć ruchowych nie podejmuje 89 proc. Polaków z wykształceniem gimnazjalnym lub niższym, a 56 proc. – z wyższym. Zaledwie 20 proc. chłopców i 15 proc. dziewcząt w wieku 11-16 lat utrzymuje poziom aktywności zalecany przez WHO dla prawidłowego rozwoju i zachowania zdrowia; w ostatnich latach nastąpił silny spadek aktywności fizycznej uczniów.
Pandemia a aktywność
Niestety pandemia miała wpływ również na naszą aktywność fizyczną. W okresie pandemii 34 proc. mieszkańców naszego kraju zmniejszyło swoją aktywność fizyczną – mężczyźni częściej niż kobiety (39 proc. vs 30 proc.). Najczęściej ograniczali ruch mężczyźni w wieku 45-64 lata i kobiety w wieku 20-44 lata. Czynnikiem sprzyjającym zmniejszeniu aktywności był niski poziom wykształcenia.
Byli też jednak tacy, którzy wykorzystali okres pandemii do tego, aby zacząć się ruszać. 18 proc. mężczyzn i 17 proc. kobiet deklaruje, że zwiększyło swoją aktywność fizyczną. Dla obu płci poziom zajęć ruchowych najczęściej zwiększały osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym.
Źródło: NIZP-PZH
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS