A A+ A++

Epidemia koronawirusa trwa, a rząd wprowadził nowe obostrzenia, które obowiązują od 20 marca na terenie całego kraju. Niektóre instytucje kultury będą musiały ponownie zamknąć drzwi. Biblioteki robią, co mogą, by przyciągnąć do siebie stałych, jak i nowych czytelników. Oferują rozwiązania, które pozwolą zachować bezpieczeństwo zarówno wypożyczającym, jak i pracownikom bibliotek.

Według najnowszego rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego obowiązujących obostrzeń na terenie kraju zamknięte zostały m.in. ośrodki kultury, baseny, kina i szkoły podstawowe. Ograniczona działalność dotknęła galerie handlowe oraz biblioteki. Do 9 kwietnia 2021 roku biblioteki publiczne i naukowe we wszystkich województwach mogą udostępniać zbiory pod warunkiem zapewnienia, aby w bibliotece przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy.

Wiele osób przestało korzystać z bibliotecznych zbiorów w obawie przed zakażeniem. Książnice robią, co mogą, by przyciągnąć zarówno stałych, jak i nowych czytelników. Proponują one bezpieczne rozwiązania, które nie narażą wypożyczających i pracowników. Biblioteka w Ostrowie Wielkopolskim informuje, że książki można wypożyczyć za pośrednictwem Internetu. Wybrane publikacje można zamówić on-line poprzez e-katalog, telefonicznie lub e-mailowo, a następnie zadzwonić do danej filii biblioteki w godzinach od 8.00 do 16.00 w celu umówienia się na konkretny dzień i godzinę. Wtedy będzie można odebrać zamówioną przez siebie książkę. “Na czas obowiązujących nowych zasad, BIBLIOTEKA przedłużyła termin zwrotu książek do 12 kwietnia 2021 roku. Kary nie będą się w tym czasie naliczały na kontach czytelniczych” – informuje ostrowska książnica.

Aby zwrócić książkę, czytelnik może skorzystać ze specjalnej wrzutni, która stoi przed wejściem do głównego gmachu biblioteki (ta czynna jest całodobowo) i każdej filii na terenie miasta (te czynne są od 8.00 do 16.00).

Biblioteka Publiczna w Jarocinie proponuje akcję tzw. książki na telefon. To opcja dla osób starszych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych. W okresie pandemii pracownicy biblioteki starają się dostarczyć wybrane książki każdej osobie, która o to poprosi. Wystarczy zadzwonić pod wybrany numer i umówić się z pracownikiem biblioteki na konkretny dzień i godzinę dostarczenia wybranych lektur.

Do końca marca w Bibliotece Publicznej w Ostrzeszowie obowiązuje amnestia czytelnicza dla zapominalskich wypożyczających. Ci, którzy już dawno powinni zwrócić udostępnione książki, ale z jakichś powodów jeszcze tego nie zrobili, będą mogli je oddać bez żadnych konsekwencji. Tu także można skorzystać z wrzutni, która znajduje się przy wejściu do budynku. Jest ona czynna całodobowo przez 7 dni w tygodniu! W Ostrzeszowie również działa akcja “Książka na telefon”. Pracownicy są nawet gotowi dostarczyć zamówione egzemplarze do domu! Oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków reżimu sanitarnego.

Fot. Biblioteka Publiczna w Ostrzeszowie
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo nam daje płaca minimalna?
Następny artykułLockdown nie zatrzyma protestów w lasach. Idź w niedzielę na spacer, pokaż sprzeciw wobec wycinek