Przed lockdownami, Chiny prowadziły bardzo aktywną politykę zagraniczną, czego symbolem stała się koncepcja tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku (BRI). Państwo Środka przyciągało talenty ofertą stypendialną na czołowych chińskich uniwersytetach i oferowało dostęp do swojego rynku pracy międzynarodowym specjalistom. Dla wielu Europejczyków i Amerykanów pobyt w Chinach był ważnym krokiem w karierze zawodowej.
Ostatnie trzy lata znacząco różnią się od początków rządów Xi Jinpinga. Obecnie Państwo Środka coraz bardziej izoluje się od wpływów zewnętrznych. Dochodzi do prób uniezależnienia gospodarki chińskiej od globalnych trendów i stopniowego rozcinania powiązań z Zachodem (decoupling). Wielu obcokrajowców decyduje się opuścić Chiny ze względu na kwarantanny przy powrocie do Chin i rygorystyczne lockdowny trwające nawet tygodniami w różnych częściach kraju.
Polityka Chin. Co przyniesie Zjazd Partii
W tych warunkach rozpocznie się już za parę dni XX krajowy Zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Weźmie w nim udział około 2300 delegatów. Celem tego najważniejszego wydarzenia w kalendarzu liturgicznym chińskiej partii jest zaplanowanie i wytyczenie głównych kierunków rozwoju państwa na najbliższej pięciolatce. Główne wyzwania stojące przed KPCh wedle władz to relatywnie niski wzrost gospodarczy i niezrównoważony rozwój.
Analitycy spodziewają się również trzeciej kadencji Xi Jinpinga na stanowisku przewodniczącego ChRL, co stanowi naruszenie dotychczasowej zasady o sprawowaniu maksymalnie dwóch pięcioletnich kadencji na tym stanowisku. Christopher K. Johnson z Asia Society Center uważa, że jeśli Xi uda się utrzymać władzę w partii, to znacznie wzmocni swoją i tak dominującą pozycję. Niektórzy uważają, że stać się może nawet liderem o autorytecie i władzy podobnym Mao Zedongowi, założycielowi komunistycznych Chin.
W czasie trzeciej kadencji należy się spodziewać konsolidacji władzy przez Xî i kontynuacji dotychczasowej polityki: inwestowania w rozwój nowych technologii i innowacji w sektorze energetycznym, kontynuacji strategii „podwójnego obiegu”, w tym koncentracji na rynku wewnętrznym i regulowaniu dostępu do niego zagranicznych inwestorów. Postępować będzie prawdopodobnie centralizacja władzy w Pekinie kosztem prowincji.
Polityczna czystka i zacieśnianie kontroli
Inicjując pod koniec lat 70. reformy i otwarcie na świat po epoce Mao, reformator Deng Xiaoping odstawił ideologię na boczny tor. Marksizm-leninizm pozostał oficjalną ideologią państwa i partii przez następne trzy dekady, ale nie był traktowany dogmatycznie. Z jednej strony pozwoliło to na sprawne przestawienie się z gospodarki kolektywnej na kapitalizm państwowy i włączenie się w proces globalizacji. Z dru … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS