A A+ A++

Dwie trzecie wypowiedzeń umów o pracę w 2020 roku we francuskich firmach dotyczyło osób powyżej 50 roku życia

Dwie trzecie wypowiedzeń umów o pracę w 2020 roku we francuskich firmach dotyczyło osób powyżej 50 roku życia – wynika z danych agencji Pole emploi. Decyzje te mają poważne skutki społeczne i ekonomiczne – pisze w poniedziałek dziennik “Le Monde”.

W firmie Airbus 60 proc. dobrowolnych odejść z pracy mają stanowić przejścia na emeryturę lub wcześniejszą emeryturę. Podobnie u producenta opon Michelin, który planuje zlikwidowanie 2,3 tys. miejsc pracy do 2023 roku.

Państwowe koleje SNCF zmniejszą w tym roku liczbę pracowników o 2 proc., również korzystając z możliwości wysłania ich na wcześniejsze emerytury – informuje dziennik “Le Monde”.

W przypadku Renault Trucks w grudniu 2020 roku, spośród 290 zaplanowanych odejść, 189 pracowników również przeszło na emeryturę lub na wcześniejszą emeryturę.

ZOBACZ: Hiszpanie przetestują czterodniowy tydzień pracy

Od 1 marca 2020 roku przybyło ponad 50 tys. osób powyżej 50 roku życia zarejestrowanych jako bezrobotni – podaje Pole emploi. Ta tendencja dla osób w wieku 50+ odchodzących z firm jest niebezpieczna, ponieważ, podobnie jak w latach 80., na rynku jest mało posad, które mogliby dostać – konstatuje dziennik.

“Starsi pracownicy nie chcą kontynuować pracy w tych warunkach”

“W najlepszym razie otrzymują rekompensatę za trzydzieści sześć miesięcy pracy. Mamy do czynienia zatem z eksplozją bezrobocia pięćdziesięciolatków na rynku pracy, fabryką ubogich seniorów” – ostrzega ekonomistka Annie Jolivet, cytowana przez “Le Monde”.

Socjolożka Anne-Marie Guillemard uważa, że populacja seniorów “ani na emeryturze, ani aktywnych” niebezpiecznie rośnie w czasie kryzysu Covid-19, a do tej grupy zalicza przede wszystkim pięćdziesięciolatków.

– Po redukcji zatrudnienia o blisko 1,8 tys. osób w 2020 roku, w 2021 roku planowanych jest jeszcze kilka tysięcy odejść na emeryturę – wyjaśnia związkowiec z banku PNB Paribas Richard Pons ze związku zawodowego CFDT. – Zamykamy coraz więcej biur i automatyzujemy procesy. Osoby powyżej 50. roku życia nie chcą kontynuować pracy w tych warunkach i często proszą o zwolnienie – dodaje Pons.

emi/ PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProjekt PKP PLK uniemożliwił przebudowę ul. Towarowej
Następny artykułNiedzielski do Dekana: Jestem zbulwersowany okładką “Faktu”