A A+ A++

Czym dla człowieka jest tradycja lub kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia – takie do wyboru były, według maturzystów, tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tematy te odnosiły się do fragmentów „Pana Tadeusza” i „Nocy i dni”.

Maturzyści mogli też zinterpretować wiersz „Najkrótsza definicja człowieka” Józefa Barana.


Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny. Mieli wybór: napisać rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów lub przeprowadzić analizę tekstu poetyckiego.

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu).

Według maturzystów z warszawskiego liceum jeden z tematów rozprawki w tym roku brzmiał: „Czym dla człowieka jest tradycja”. Punktem wyjścia do rozważań był fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Drugi temat brzmiał: „Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia”. Tu trzeba było się odnieść do fragmentu „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej.

W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Według maturzystów w tym roku należało zinterpretować wiersz „Najkrótsza definicja człowieka” Józefa Barana.

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym pisany w środę przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu na swojej stronie internetowej.

W powiecie sokólskim do matury przystąpiło kilka szkół. Wśród nich były placówki z Suchowoli, Dąbrowy Białostockiej, Janowa oraz Sokółki. 

Tak wyglądały przygotowania w Dąbrowie Białostockiej (Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Białostockiej/Facebook): 

I w Sokółce (Anetta Zubrzycka/Facebook):

Jeszcze dziś po południu uczniowie będą pisać maturę z przedmiotów rozszerzonych. Jutro na maturzystów czeka matematyka. 

 PAP, Aleksandra Kiełczykowska, Danuta Starzyńska-Rosiecka
opr. (or)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNocne zwiedzanie zamku Grodziec
Następny artykułWojna w Ukrainie. Ewakuowana z Azowstalu: nie można sobie wyobrazić piekła, przez jakie przeszliśmy