3. listopada 2023 roku w Społecznej Szkole Podstawowej w Złotnikach odbyła się uroczystość z okazji uczczenia 80. rocznicy rozstrzelania w 1943 roku 10 polskich zakładników.
Byli to: Rudolf Auriga, Władysław Kyc, Bronisław Pryjda, Rudolf Pryjda, Józesf Czernik, Stanisław Drupka, Stanisław Ożóg, Franciszek Gut, Franciszek Sieradzki, Jan Różański., więźniowie przywiezieni z Rzeczowa.
W uroczystej akademii udział wzięli zaproszeni goście: pan Ireneusz Indyk ostatni naoczny świadek wydarzeń, Bożena Padykuła Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego w Złotnikach, Teresa Waręda wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Złotnikach, Zofia Załucka radna Gminy Mielec, Zbigniew Babula sołtys wsi Złotniki, dr Jerzy Skrzypczak Dyrektor Muzeum Historii Regionalnej ,, Pałacyk Oborskich” w Mielcu, Jerzy Orłowski pasjonat historii, krewni jednego z rozstrzelanych zakładników Rudolfa Aurigi Cezary Auriga z małżonką, przewodnicząca Rady Rodziców Katarzyna Pyclik, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie klas I – VIII. Uroczystość rozpoczęła dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach Agata Balcerzak, witając serdecznie przybyłych na uroczystość gości.
Następnie został wprowadzony sztandar szkoły i odśpiewany polski hymn. Uczniowie klas IV – VIII zaprezentowali montaż słowno – muzyczny nawiązujący do czasów II wojny światowej, bohaterstwa, heroizmu i poświęcenia polskich żołnierzy, partyzantów walczących w czasie wojny z niemieckim okupantem oraz wydarzeń z 1943 roku. Historię rozstrzelanych zakładników na podstawie kroniki szkoły przybliżył pan Marcin Pokusa. Po części artystycznej głos zabrał Ireneusz Indyk. W skupieniu i zadumie zgromadzeni wysłuchali przejmującej opowieści naocznego świadka historii, która miała miejsce 3 listopada 1943 roku obok Szkoły Podstawowej w Złotnikach. Niemcy w odwecie za zastrzelenie przez partyzantów dwóch granatowych policjantów z Mielca przywieźli z więzienia w Rzeszowie 10 zakładników i ich rozstrzelali.
Ofiary zbrodni zostały pochowane na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu. Po wystąpieniu Ireneusza Indyka głos zabrał Z. Babula, który wyraził swoje wrażenia po wstrząsającej jego relacji. Teresa Waręda w bardzo szczegółowy i interesujący sposób opowiedziała o życiu, licznych dokonaniach zawodowych i działalności konspiracyjnej Rudolfa Aurigi, symbolu wielkiego patriotyzmu, poświęcenia i pracowitości.
Drugą częścią uroczystości był apel poległych. Pod tablicą upamiętniającą zamordowanych zakładników zawierającą nazwiska wszystkich rozstrzelanych Polaków zapalono 10 zniczy, złożono wiązanki kwiatów oraz uczczono ich pamięć modlitwą. Wzruszony krewny Rudolfa Aurigi przekazał zebranym wiele cennych informacji na temat życia rodzinnego i jego dorobku zawodowego, działalności konspiracyjnej. Podziękował za dbanie o pamięć o zamordowanych, za wyrazy hołdu dla rozstrzelanych, którzy złożyli Polsce największą ofiarę – swoje życie.
Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Wszyscy uczniowie wykazali się wzorową postawą patriotyczną. Aktywnie uczestniczyli w akademii, godnie uczcili pamięć rozstrzelanych zakładników.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS