Do października trwał, ogłoszony przez Miejsko-Gminną Bibliotekę w Polkowicach, konkurs wspomnieniowy „Pamiętamy” Rudna 1981. Wyłoniono pięcioro laureatów. Ich prace są prezentowane na wystawie w bibliotece.
Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych i rozbudzenie zainteresowań historią regionu. Konkurs miał uwrażliwiać na prawdę historyczną i mobilizować społeczność lokalną do wspólnego działania.
– Chcieliśmy upamiętnić czterdziestą rocznicę pacyfikacji kopalni „Rudna” – mówi Katarzyna Mich-Rutkowska, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach. – Te wydarzenia były o dość szerokim zasięgu, dotyczyły całego Zagłębia Miedziowego. Mieszkańcy Polkowic i powiatu uczestniczyli w pacyfikacji kopalni „Rudna”. Biblioteka co roku organizuje konkurs literacki, a ta rocznica była naturalnym tematem tegorocznego konkursu. Chcieliśmy zachęcić nie tylko mieszkańców Polkowic czy powiatu polkowickiego, ale wszystkich uczestników tamtych wydarzeń do tego, aby opowiedzieli swoją historię. To nie jest historia jednakowa dla wszystkich. Inna jest dla dziecka, które czekało na powrót taty z pracy, to opowieść żony czekającej na męża niewiedzącej, kiedy wróci, czy wróci, niewiedzącej co się tam dzieje. To historia osób bezpośrednio zaangażowanych w te wydarzenia. Chcieliśmy zebrać te różne obrazy. Wydaje się, że to się udało. Nadesłane prace pokazują różne strony, różne oblicza tamtych wydarzeń. Czasami piszący opisywali tę samą sytuację, ale widzianą przez dwie różne osoby. To daje pełniejszy obraz ówczesnej sytuacji. Można by sobie życzyć by tych prac było więcej, wtedy obraz byłby jeszcze pełniejszy, niemniej ważne jest, że polkowiczanie podzielili się z nami swoimi wspomnieniami, wrażeniami i refleksjami z tamtych dni – dodaje.
Konkurs był skierowany do uczestników powyżej 13. roku życia. Każdy mógł zgłosić jedną pracę, wydrukowaną na kartkach formatu A4. Objętość pracy nie mogła przekroczyć pięciu stron.
Laureatami konkursu zostali: Barbara Michalewicz, Janusz Kaczanowski, Jan Pieprzyk, Mirosław Gojdź i Jan Tabor. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w budynku biblioteki. I chociaż nie wszyscy laureaci mogli się na nim pojawić to atmosfera spotkania była wspaniała. Uczestnicy wymieniali się wspomnieniami, nie zabrakło oczywiście sformułowań typu „a pamiętasz…”. Wszyscy jednomyślnie ocenili, że inicjatywa tego konkursu była godna polecenia i nie kryli zadowolenia, że uczestniczyli w tym przedsięwzięciu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS