A A+ A++

W uroczystości na placu Wolnej Polski wzięli udział m.in. Wojciech Szczurek,Jarosław Szarek, Adam Chlebowicz, Andrzej Kołodziej//fot. Instytut Pamięci Narodowej o. Gdańsk

14.08.2020 r.

40-lecie strajków sierpniowych 1980 roku i podpisania Porozumień Sierpniowych to rocznica szczególna. W Gdyni, jak co roku, przypominamy o tamtych dniach i ich bohaterach. Do 31 sierpnia w naszym mieście odbędzie się szereg uroczystości upamiętniających wydarzenia Sierpnia ’80. Rocznicowe obchody zbiegają się z 40-leciem powstania „Solidarności”. Dziś złożono kwiaty w miejscach pamięci, a także odsłonięto wystawę na placu Grunwaldzkim.

Wydarzenia Sierpnia ’80 zapoczątkowały zmiany, które w ciągu kilku następnych lat przyniosły upadek PRL-u, a nasze państwo ponownie było wolne i suwerenne. Obchody upamiętniające tamte dni rozpoczęły się od porannych uroczystości pod pomnikiem Ofiar Grudnia ’70, niedaleko stacji SKM Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej o. Gdańsk dr Jarosław Szarek i prezydent Gdyni Wojciech Szczurek złożyli kwiaty.

Następnie, o godz. 10.00 na placu Grunwaldzkim, otwarto wystawę „Tu rodziła się „Solidarność””. Wydarzenie połączono z prezentacją audiobooka Instytutu Pamięci Narodowej „Gdyńscy komunardzi” ze wspomnieniami Andrzeja Kołodzieja, działacza Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, organizatora strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni w sierpniu 1980 roku, sygnatariusza Porozumień Sierpniowych, współzałożyciela Solidarności Walczącej.
Dzisiejsze uroczystości zakończyły się o godz. 11.00 na placu Wolnej Polski (vis-a-vis budynku Urzędu Miasta), gdzie pod pomnikiem Ofiar Grudnia ’70 złożono wieńce i wiązanki kwiatów. W uroczystości uczestniczyli m.in.: prezydent Wojciech Szczurek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej o. Gdańsk Jarosław Szarek, Adam Chlebowicz, Andrzej Kołodziej.

– [Andrzej Kołodziej] stał się wielkim liderem tamtego strajku. Strajki gdyńskie miały jasne postulaty, nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim wolnościowe – podkreślił prezydent Wojciech Szczurek (cyt. za IPN Gdańsk).
Organizatorem dzisiejszych uroczystości był gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Ekspozycja na placu Grunwaldzkim będzie dostępna dla zwiedzających do 25 sierpnia.
plakat wysatwy Tu rodziła się Solidarność


Zobacz także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Z czułości do świata!” – święto dokumentu za miesiąc
Następny artykułPolska firma chce wejść do USA z badaniami na koronawirusa