A A+ A++

Firma TrendForce opublikowała dwa raporty wskazujące na znaczne podwyżki cen w sektorze podzespołów komputerowych. Podobnie jak w przypadku procesorów graficznych, RAM i NAND flash podrożeją ze względu na zwiększone zapotrzebowanie i zbyt małą podaż.

Niedobór sprzętu komputerowego daje się we znaki użytkownikom z całego świata. Aktualnie zakup karty graficznej za rozsądną cenę jest praktycznie niemożliwy. Nawet słabsze modele, takie jak Nvidia GeForce RTX 3060 Ti, osiągają na licytacjach kwoty rzędu 6 tysięcy złotych. Na szczęście za średniej klasy dysk SSD tyle nie zapłacimy, ale podwyżki cen mogą być odczuwalne.

Drożeją pamięci NAND flash – ceny dysków SSD w górę o 8 proc.

Według analityków z TrendForce, drugi kwartał 2021 roku przyniesie podwyżki cen pamięci NAND flash o 3-8 proc. W efekcie podrożeją dyski SSD zarówno konsumenckie jak i serwerowe. Według aktualnych szacunków, osoby składające swoje PC zapłacą od 3-8 proc. więcej, a za sprzęt serwerowy zapłacimy od 0 do 5 proc. więcej.

Powody wzrostów cen wydają się oczywiste, ale tym razem chodzi nie tylko o zwiększone zapotrzebowanie. W lutym tymczasowo zamknięto jeden z obiektów Samsunga, fabryki pamięci w Austin (Teksas). Region nawiedziła największa od 3 dekad zima, która spowodowała wyłączenia prądu w niektórych częściach Stanu. Ponowne uruchomienie linii produkcyjnych zajęło sporo czasu.

Według TrendForce, podwyżki mogą dotyczyć tylko drugiego kwartału 2021 roku. Prawdopodobnie fabryki przyspieszą swoje linie produkcyjne, aby przez ten czas nadrobić zaległości, a w trzecim kwartale sytuacja powinna się unormować. To jednak tylko spekulacje.

Drożeją też pamięci RAM – nawet o 20 proc.

TrendForce ma także złe wieści dla osób poszukujących pamięci DRAM. Również w drugim kwartale, ceny podzespołów mogą wzrosnąć nawet o 20 procent. To również efekt nadmiernego zapotrzebowania. Za konsumenckie pamięci RAM DDR3 zapłacimy od 15 do 20 proc. więcej, a w przypadku DDR4 ceny wzrosną o 13-18 proc.

Z kolei kości stosowane w serwerowych zestawach mają podrożeć nawet o 20 proc. Pamięci drożeją i prawdopodobnie ten trend prędko się nie zmieni. Według TrendForce, problem niedoborów jest dodatkowo napędzany przez zapotrzebowanie na pamięci GDDR6, wykorzystywane przez producentów kart graficznych. To z kolei przełoży się na utrzymanie zwiększonych cen lub nawet na kolejne podwyżki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRynek energii słonecznej podbije Nowy Meksyk
Następny artykułNajszczersze wyrazy głębokiego żalu…