A A+ A++

Toruń pamięta o ofiarach zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2016 r. pod toruńskimi pomnikami upamiętniającymi te wydarzenia zostały złożone wiązanki kwiatów.

Mija 80 lat od zbrodni katyńskiej –masowego mordu na Polakach, dokonanego w 1940 przez NKWD na terenach dzisiejszej
Jak szacują historycy, wiosną 1940 roku rozstrzelano co najmniej 21 768 obywateli Polski (wśród nich wielu oficerów, policjantów, naukowców, prawników, lekarzy, artystów), na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP z 5 marca 1940 r. Ofiary zostały pogrzebane w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa oraz w wielu nieznanych dotąd miejscach. Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy, ale już w 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu koło Smoleńska. Przez 50 lat (1940–1990) władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jednak dotąd wyjaśnionych.

W tym roku przypada także 10. rocznica katastrofy smoleńskiej – katastrofy samolotu wojskowego TU-154, którym 10 kwietnia 2010 r. w godzinach rannych oficjalna polska delegacja zmierzała na uroczyste obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W tragicznym wydarzeniu zginęło wówczas 96 osób – przedstawicieli najwyższych organów państwa, władz cywilnych, wojskowych i kościelnych, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego żona Maria Kaczyńska oraz reprezentanci wielu instytucji państwowych, stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Dla upamiętnienia ofiar tych tragicznych wydarzeń 10 kwietnia 2020 r. wiązanki kwiatów od samorządu toruńskiego zostały złożone pod Epitafium Smoleńskim przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Toruniu oraz pod pomnikiem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej w alei św. Jana Pawła II.

Fot. Adam Zakrzewski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWikęd Luzino w TOP10 w Pro Junior System w IV lidze
Następny artykułPGE przekazało seniorom płyn do dezynfekcji rąk