A A+ A++

Heroiczna walka jaką 83 lata temu podjęło społeczeństwo budzi szacunek i stanowi wzór patriotyzmu. 1 września 1939 roku Polska została podstępnie zaatakowana przez wojska hitlerowskie. Wspominając tamte tragiczne wydarzenia, oddaliśmy dziś hołd ich ofiarom i cześć ich pamięci.

II wojna światowa, która była jednym z najkrwawszych konfliktów w dziejach ludzkości, wybuchła dlatego, że dwa sprzymierzone taktycznie mocarstwa totalitarne: III Rzesza i Związek Sowiecki pragnęły zburzyć ład pokojowy. Pakt Ribbentrop-Mołotow zawarty 23 sierpnia 1939 roku dzielił Polskę między Hitlera i Stalina, a także określał strefy wpływów w Europie środkowo-wschodniej. 1 września 1939 roku od napaści Niemiec na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa, która trawiła Europę i świat przez sześć lat, aż do 1945 roku i pochłonęła kilkadziesiąt milionów ofiar. Związek Sowiecki zbrojną agresją na Polskę w dniu 17 września 1939 r. rozpoczął swój udział w II wojnie światowej jako sojusznik Rzeszy Niemieckiej. Garwolin boleśnie odczuł wybuch wojny już 8 września 1939 roku, kiedy miasto zostało zbombardowane przez niemieckie samoloty.

Mimo iż od tych tragicznych wydarzeń minęło już tyle lat, to II wojna światowa wciąż wymaga głębokiej refleksji. Do niedawna wydawało nam się, że wojna jest abstrakcją dla naszego pokolenia. Niestety, dziś ludzkość stanęła w obliczu kolejnego, poważnego konfliktu zbrojnego. – Naszymi myślami obejmujemy Ukrainę, sąsiedzki Naród, który dziś odczuwa niepokój o swój dalszy los – zaznaczył starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki.  „Nigdy więcej wojny, to pokój musi kierować losami narodów” – te nieustannie aktualne słowa św. Jana Pawła II szczególnie dzisiaj pokazują kruchość naszego wspólnego bezpieczeństwa.

Dziś o godz. 4.45 na Cmentarzu Wojennym w Garwolinie odbyły się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę agresji niemieckiej na Polskę.  – Cmentarz przechowuje pamięć o okrucieństwach, pamięć o zagładzie ludzi i narodów. Pamięć ta zakorzenia naszą wspólną odpowiedzialność – dodała burmistrz miasta Marzena Świeczak.

Uczestnicy odśpiewali hymn polski i odsłuchali radiowy komunikat o wybuchu wojny. Na czele z dziekanem dekanatu garwolińskiego ks. Stanisławem Szymusiem odmówili wspólną modlitwę oraz złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Władze miasta z burmistrzem Marzeną Świeczak, wiceprzewodniczącym rady Andrzejem Ostolskim i radnym miasta Krzysztofem Ostrowskim, władze powiatu ze starostą Mirosławem Walickim, wicestarostą Markiem Ziędalskim i radnym powiatu Marcinem Kobusem, Młodzieżowa Rada Miasta Garwolina z przewodniczącym Janem Garwolińskim, były burmistrz miasta Tadeusz Mikulski, kombatanci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „Gołąb” Garwolin, Wojskowe Centrum Rekrutacji wraz z szefem ppłk Sławomirem Głowińskim, przedstawiciele służb mundurowych policji i straży, delegacje szkół podstawowych i ponadpodstawowych, harcerze Hufca „Orłów” ZHP Garwolin, organizacje pozarządowe – oddali dziś hołd tym wszystkim, żołnierzom i cywilom, którzy oddali swe życie w bohaterskiej walce z najeźdźcą w obronie Ojczyzny. W ramach uroczystości zapaliliśmy także wspólnie znicze pod pomnikiem “Nieznanych Obrońców Ojczyzny 1939” na cmentarzu parafialnym w Garwolinie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i delegacjom patriotycznej uroczystości za obecność, a współorganizatorom uroczystości za współpracę. Wasz udział i praca jest wyrazem pamięci mieszkańców Garwolina i całego powiatu garwolińskiego o tych wydarzeniach. Cześć i Chwała Bohaterom! 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLeki to nie cukierki. Jak zorganizować domową apteczkę, żeby była bezpieczna dla dzieci?
Następny artykułW województwie śląskim brakuje 1875 nauczycieli. Religii nie będzie, bo nie ma katechetów