A A+ A++

Wczoraj, 26 stycznia 2021 roku, pracownik Regionalnej Izby Historycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie Jarosław Strenkowski powiesił kolejną pamiątkową tabliczką na mogile żołnierza służącego w czasie II wojny światowej.

Tabliczka została powieszona na mogile kpt. Tadeusza Gisgesa – legionisty, żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza, naczelnego lekarza 71. pułku piechoty, uczestnika Wojny Obronnej 1939 r. Tadeusz Gisges po bitwie pod Andrzejewem dostał się do niewoli i jako lekarz udzielał pomocy jeńcom przebywającym w obozach zlokalizowanych w okolicach Kętrzyna. Zginął tragicznie prawdopodobnie w katastrofie kolejowej pod Kętrzynem i pierwotnie pochowany został w Karolewie. Po wojnie został ekshumowany i spoczął na cmentarzu wojennym przy ul. Szarych Szeregów w Olsztynie.

Warto przypomnieć, że pierwsza tabliczka zawisła na cmentarzu w Puchałach na grobie weterana Wojny Obronnej 1939 r. na mogile Aleksandra Strenkowskiego. Kolejne dwie zawisły na zambrowskim cmentarzu parafialnym na mogiłach kapitana Stanisława Techmańskiego oraz starszego sierżanta Leonarda Onuszki.

Regionalna Izba Historyczna Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie we współpracy Instytutem Pamięci Narodowej poszukuje informacji na temat polskich żołnierzy biorących udział w I wojnie światowej, wojnie polsko-bolszewickiej i II wojnie światowej. Instytucje poszukują m.in. książeczek wojskowych oraz innych zachowanych dokumentów potwierdzających udział w wyżej wymienionych wojnach oraz miejsca pochówku żołnierzy w grobach rodzinnych (z wyłączeniem zbiorowych mogił żołnierzy).

Osoby posiadające dokumenty lub informacje na ten temat proszone są o kontakt z Regionalną Izbą Historyczną: osobiście (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00), telefonicznie pod numerem 86 271 01 25 lub mailowo [email protected] Wszelkie informacje będą przekazywane jedynie za zgodą rodziny żołnierza. Na odnalezionych mogiłach za zgodą rodziny będzie mogła pojawić się informacja, że w tym grobie spoczywa weteran.

Warto dodać, że wiele zambrowskich rodzin ma wśród przodków osoby, które służyły w Wojsku Polskim w okresie zarówno I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej jak również w czasie II wojny światowej. Osoby, które nie spełnią wymagań IPN mogą liczyć na tabliczkę umieszczaną przez Regionalną Izbę Historyczną w Zambrowie. Potomkowie żołnierzy 71. pułku piechoty rozsiani są na terenie całej Polski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezydent podpisał dwie ustawy. Będzie taniej!
Następny artykuł20-latek pozostawił list pożegnalny. Na szczęście pomoc przyszła na czas