A A+ A++

Zabytkowe hełmy, narzędzia i elementy elektryki kopalnianej. Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pogórnicze pamiątki z byłej kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej.

Przedmioty, które dawniej służyły głównie kopalnianym elektrykom, teraz zasiliły zbiory zabrzańskiej placówki. Po wyczyszczeniu i zakonserwowaniu mają być wystawiane w ramach cyklicznych wystaw czasowych. 

Ponadto SRK wsparła m.in. działalność Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku i Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Kopalnia “Pokój” funkcjonowała od 1902 roku

Kopalnia “Pokój” funkcjonowała od 1902 roku, jednak historia wydobycia węgla w tym rejonie rozpoczęła się znacznie wcześniej. Teren, którego dotyczy list intencyjny, należał pierwotnie do kopalni “Wanda – Lech”, która w 1968 r. została przyłączona do kopalni “Pokój”. W 2016 r. KWK “Pokój” funkcjonująca do tego czasu, jako samodzielny zakład, stała się jednym z ruchów górniczych nowo utworzonej KWK “Ruda”. Wkrótce zapadła decyzja o wygaszeniu działalności kopalni. 1 stycznia 2017 r. SRK S.A. przejęła część dawnej KWK “Pokój” jako oddział “Pokój 1” spółki, w skład którego wchodziło 713 ha gruntu, 48 wyrobisk dołowych, 2 szyby górnicze oraz obiektów powierzchniowych. 3 marca 2022 r. SRK przejęła pozostałą część: 19,7 ha gruntu, 73 budynki, 137 budowli na powierzchni i 257 budowli na dole, która stała się oddziałem “Pokój II” spółki. 31 grudnia 2024 r. Oddział SRK – KWK Pokój zostanie formalnie zlikwidowany. Szyb Wanda wejdzie jako pompownia w struktury Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń należącego do SRK, zabezpieczając przed zatopieniem sąsiednie kopalnie.

Terenom po kopalni „Pokój” w Rudzie Śląskiej zostaną nadane funkcje

W sumie jest to 65 hektarów, należących do SRK, na których znajdują się 23 obiekty do wykorzystania bądź adaptacji. To między innymi budynek maszyny wyciągowej szybu Lech I z wieżą szybową, wieża wyciągowa oraz nadszybie szybu Lech II wraz z halą sprężarek i budynek byłej maszyny wyciągowej J. Karol.

Jednym z głównych pól współpracy będzie wdrożenie założeń koncepcji masterplanu, opracowanego w 2021 roku oraz jego modyfikacja i uszczegółowienie dla dwóch obszarów. Pierwszy położony jest między ulicami: Czarnoleśną, Grochowską, Niedurnego, Obrońców Westerplatte i Traktem Rudzkim, drugi – między ulicami: Niedurnego, Kolejową, Szarotek, Szyb Andrzeja, Lecha.

Więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Częstochowie: Fundusze europejskie na wsparcie przedsiębiorczości. Spotkanie w Częstochowie
Następny artykułГлава Генассамблеи ООН: Мы не можем заставить Россию соблюдать международное право