Data dodania: 2020-01-05 (11:36) Komentarz giełdowy XTB
Wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie: Stany Zjednoczone dokonały prewencyjnego ataku na ważne irańskie osobistości wojskowe na lotnisku w Bagdadzie. W trakcie ataku rakietowego zginął m.in. Kassim Sulejmani, który był dowódcą elitarnej jednostki wchodzącej w skład Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Sulejmani znany był z przeprowadzenia wielu ataków terrorystycznych, głównie na Bliskim Wschodzie i według Stanów Zjednoczonych miał planować ataki na amerykańskie ważne osobistości.
Iran już w tym momencie zapowiada działania odwetowe. Ropa zyskuje wyraźnie od początku dzisiejszej sesji, co jest związane ze zwiększeniem napięć na Bliskim Wschodzie. Czy jednak doszło do zmiany sytuacji fundamentalnej? Co może zrobić Iran i w jaki sposób wpłynie to na rynek?
Cieśnina Ormuz najważniejszym “wąskim gardłem” na rynku ropy
Każdego dnia przez Cieśninę Ormuz przepływa ok. 21 mln baryłek ropy. Według obecnych szacunków popytowych czy podażowych jest to ponad 20% całego zapotrzebowania na ropę na świecie. Widać wobec tego, że paraliż sytuacji w cieśninie mógłby doprowadzić do skokowych zmian cenowych na rynku ropy naftowej. Warto przypomnieć, że we wrześniu, kiedy doszło do ataków na saudyjską infrastrukturę naftową, której skutkiem było ograniczenie światowej podaży na poziomie ok. 4 mln baryłek na dzień, ropa zyskiwała w trakcie jednej sesji nawet 15%! Tranzyt ropy przez cieśninę, która kontrolowana jest przez Iran korzysta oprócz tego państwa Arabia Saudyjska, Irak, Kuwejt czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, czyli jedni z największych producentów ropy na świecie. Widać, że zamknięcie tej cieśniny przez Iran mogłoby dokonać paraliżu na rynku ropy.
Przez Cieśninę Ormuz przepływa codziennie ponad 21 mln baryłek ropy. Pomimo tego, że istnieją drogi alternatywne, są one niewystarczające, aby dokonać stabilizacji na rynku w przypadku paraliżu w cieśninie. Źródło: EIA
Co może zrobić Iran?
Iran może dokonać zajęcia tankowców, blokady ich przepływu, czy również dokonywać ataków na nie. Oczywiście to ostatnie działanie szybko spotkałoby się z interwencją ze strony państw zewnętrznych, co mogłoby doprowadzić do wojny na całym Bliskim Wschodzie. Iran wielokrotnie korzystał ze swojej uprzywilejowanej pozycji zamykał cieśninę w latach 70, czy w końcówce lat 80 prowadził ataki na tankowce w ramach tzw. “wojny o tankowce”. Zamknięcie cieśniny czy wojna doprowadziłaby z pewnością do monstrualnych wzrostów cen na rynku ropy naftowej. To oczywiście momentalnie odbiłoby się na cenach benzyny na stacjach.
Czy jest możliwy alternatywny transport ropy?
Transport morski jest wygodniejszy, tańszy, szybszy i efektywniejszy, ze względu na to, że ropa może trafić niemal do każdego miejsca na świecie. Oczywiście istnieje również transport naziemny, głównie poprzez ropociągi. Przepustowość wszystkich rurociągów z krajów, które korzystają z cieśniny to blisko 10 mln brk na dzień. Niemniej, ze względu na to, że duża część rurociągów z Iraku kierowana jest do Arabii Saudyjskiej, istnieje możliwość przesyłania jedynie części ropy naftowej w jednym czasie. Wobec tego możliwości przesyłowe wynoszą obecnie 6,8 mln brk na dzień (według danych EIA), natomiast niewykorzystane moce z tych rurociągów to 3,8 mln brk na dzień, czyli ponad 5 krotnie mniej niż wynosi transport drogą morską. W przypadku paraliżu Cieśniny Ormuz szybko doszłoby do zastojów w dostawach. Nawet, jeśli nie mielibyśmy do czynienia z wojną, to ropa szybko prawdopodobnie wzrosłaby znacząco powyżej 100 dolarów za baryłkę.
Iran może stracić cierpliwość
Stany Zjednoczone mogą w dalszym ciągu prowadzić sankcje lub grozić kolejnymi, co może skłaniać do zezwolenia dalszego transportu ropy przez cieśninę. Warto jednak pamiętać, że Iran poprzez sankcję stracił wielu kontrahentów na świecie, co doprowadziło do niemal 10% spadku PKB w poprzednim roku. Wobec tego Iran w pewnym momencie może stracić cierpliwość i rozpętać przynajmniej kolejną “wojnę” na rynku ropy naftowej. Nie jest to wobec tego dobra informacja dla konsumentów na całym świecie, ze względu na prawdopodobny mocny wzrost kosztów energii oraz transportu.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
11:37 Komentarz giełdowy XTB
Świetne nastroje na rynkach finansowych zostały zmącone przez działania Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. Amerykańskie wojsko dokonało ataku rakietowego w Bagdadzie w którym zginął ważny dowódca wojskowy z Iranu, który zdaniem USA miał planować ataki na amerykańskich oficjeli. Już w tym momencie Iran zapowiedział krwawy odwet. Czy to koniec Rajdu Świętego Mikołaja, który obecnie miał się przerodzić w tzw. “Efekt stycznia”?
2020-01-02 Komentarz giełdowy XTB
Globalni inwestorzy z pewnością mają powody do zadowolenia. Pierwsza sesja giełdowa w tym roku przebiega naprawdę w znakomitych nastrojach. Jednym z powodów jest oczywiście pewna świeżość i pozytywne nastawienie na nadchodzący rok, ale z drugiej strony spory optymizm jest również związany z czynnikami zewnętrznymi. Co nastraja inwestorów podczas pierwszej sesji giełdowej w 2020 roku?
2019-12-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzień przed Sylwestrem, czyli 30 stycznia to ostatnia sesja dla większości rynków giełdowych na świecie. Wobec tego można powoli zacząć podsumowania mijającego roku oraz rozpocząć spekulować na temat tego, jak będzie wyglądał rok przyszły. Jaki był to rok dla najważniejszych indeksów na świecie oraz jaki dla polskiego rynku?
2019-12-23 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować bardzo niskie obroty. Dzień rozpoczął się od cofnięcia na rynku akcji w Azji, niemniej europejskie parkiety za bardzo się tym nie przejmują (DAX traci jedynie 0,2%), a już na pewno nie indeksy w USA, gdzie po otwarciu sesji ponownie możemy obserwować najwyższe poziomy w historii.
2019-12-20 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach finansowych panują już świąteczne nastroje. Ograniczony wolumen nie przeszkadza jednak wzrostom na większości rynków. Niestety przy tym wszystkim brakuje niestety nieco siły inwestorom z polskiego rynku. Jedną z ciekawszych rewelacji, która dotyczy polskiej oraz amerykańskiej giełdy jest premiera nowego serialu pod tytułem “Wiedźmin”. Jest to w tym momencie pozytywny aspekt zarówno dla amerykańskiego Netflixa, jak i dla polskiego CD Projektu.
2019-12-18 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji zmienność na rynku akcji jest wyraźnie mniejsza. W środę indeksy giełowe w Europie korygowały ostanie wzrosty, bądź utrzymywały się rejonach poziomu wczorajszego zamknięcia. Najsilniejsze spadki obserwowaliśmy na niemieckim Daxie, który odnotował dziś -0,5%. Pod kreską dzień zakończyły także CAC 40 (-0,15%) i Euro Stoxx (-0,1%).
2019-12-17 Komentarz giełdowy XTB
Rynek giełdowy zachowywał się podczas wtorkowej sesji bardzo mieszanie. Po pierwsze obserwowane było spore cofnięcie na europejskich rynkach, natomiast na Wall Street wzrosty były bardzo ograniczone, nawet pomimo świetnych wieści płynących z gospodarki. Czy kolejny rok będzie ponownie przebiegał pod dyktando takich czynników geopolitycznych jak wojna handlowa oraz Brexit?
2019-12-16 Komentarz giełdowy XTB
Podczas pierwszej sesji w nowym tygodniu utrzymują się pozytywne nastroje. Wzrosty na światowym rynku akcji są wspierane przez zniwelowanie dwóch głównych czynników ryzyka, które od dłuższego czasu “wisiały” w powietrzu. Wstępne porozumienie w ramach fazy I umowy handlowe pomiędzy USA, a Chinami oraz wygrana konserwatystów w wyborach parlamentarnych w UK dają nadzieje na spokojne i dobre zamknięcie roku.
2019-12-13 Komentarz giełdowy XTB
Dokonało się. Wiele miesięcy negocjacji doprowadziły w końcu do osiągnięcia porozumienia pomiędzy Chinami oraz Stanami Zjednoczonymi. Jest to porozumienie handlowe pierwszej fazy, które ma na celu rozpoczęcie redukcji nierówności handlowych między obiema gospodarkami. Teoretycznie cała sytuacja wydaje się być pozytywna. Mamy jednak do czynienia z wyraźnymi spadkami na Wall Street. Czy również tym razem sprawdzi się rynkowe porzekadło: kupuj plotki, sprzedawaj fakty?
2019-12-12 Komentarz giełdowy XTB
Donald Trump zafundował dzisiaj ogromny prezent niemal wszystkim inwestorom na świecie. Wskazał, że USA oraz Chiny są bardzo bliskie podpisania porozumienia. Oczywiście na przestrzeni ostatnich miesięcy wielokrotnie byliśmy zwodzeni takimi informacjami, ale tym razem podane są pewne szczegóły, które naprawdę mogą napawać optymizmem. Czy jest wobec tego szansa na podpisanie tego porozumienia w najbliższych tygodniach?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS