Jurorzy amerykańskiego konkursu CODAawards 2022 uznali szklaną instalację, która upamiętnia pierwszą siedzibę Mieszka i Dobrawy za najlepszą realizację architektoniczną na świecie w kategorii „Liturgical”. To jedyny wyróżniony projekt w Europie.
Nagrody CODAawards są przyznawane projektom, które najskuteczniej integrują sztukę i architekturę z przestrzeniami publicznymi. Konkurs jest organizowany od 2013 roku i ma za zadanie promować najciekawsze koncepcje artystyczne z całego świata. Warto dodać, że poznańską instalację docenili nie tylko jurorzy, ale i publiczność – zajęła trzecie miejsce w plebiscycie widzów. W dodatku była jedyną realizacją z Polski, która brała udział w konkursie.
Przypomnijmy, że szklana instalacja, znajdująca się przy kościele Najświętszej Marii Panny in Summo na Ostrowie Tumskim, przedstawia zarys murów palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy sprzed ponad 1000 lat. Wieczorem włączane jest efektowne podświetlenie instalacji i zdaniem wielu osób to właśnie wtedy wygląda najładniej. Jest wykonana ze specjalnego, hartowanego szkła. Projekt instalacji wykonała Pracownia Projektowa J.P. Woźny, a głównym projektantem jest arch. Przemysław Woźny. Natomiast za projekt i realizację szkła artystycznego odpowiadają arch. Tomasz Urbanowicz oraz arch. Konrad Urbanowicz z firmy Archiglass.
Przedsięwzięcie jest częścią projektu „Tu się wszystko zaczęło – ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu” zrealizowaną przez Miasto Poznań w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS