A A+ A++

„Pałacyk” doczekał się modernizacji. Za ponad 11,5 miliona złotych wyremontuje go Zakład Remontowo-Budowlany Roman Olszowy z województwa podkarpackiego wyłoniony przez Urząd Miejski w przetargu. 

W Biuletynie Informacji Publicznej starachowickiego magistratu zamieszczone zostało w ostatnich dniach ogłoszenie o wyborze najkorzystniejszej oferty na remont „Pałacyku”. Startowało 5 firm. Trzy oferty zostały odrzucone i wybrana Zakład Remontowo-Budowlany Roman Olszowy.

W założeniu nowe oblicze Pałacyku, to będzie „Impact Hub”, czyli inkubator myśli społecznej. Miejsce, w którym mieszkańcy, młodzież, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych będą mogli się spotykać, organizować wystawy i inne cykliczne wydarzenia.

Z opisu przedmiotu zamówienia

Projektując przebudowę budynku „Pałacyku”, zgodnie z wytycznymi inwestora w budynku zorganizowano:

• w obrębie piwnic: węzeł cieplny, pomieszczenia technicznej obsługi budynku wraz z komunikacją,

• w obrębie parteru: pomieszczenie biurowo-wystawowe, pomieszczenie administracyjne z punktem informacyjnym, kawiarnię z zapleczem, oranżerię (projektowana dobudowa) oraz toalety ogólnodostępne wraz z komunikacją,

• w obrębie I piętra: pomieszczenie organizacji pozarządowych, pomieszczenia biurowe, pomieszczenie gospodarcze oraz toalety ogólnodostępne wraz z komunikacją.

• w obrębie poddasza: przestrzeń nieużytkowa.

Elewację budynku historycznego zaprojektowano jako tynkowane na gładko i malowane w kolorystyce złamanej bieli lub szarości, akcentując w ciemniejszej tonacji wszystkie cokoły. Płaszczyzny okienne utrzymano zgodnie z ich historyczną wielkością. Stolarkę drzwiową przewidziano wykonać jako drewnianą, wzorowaną na zachowanych elementach historycznych, ale dostosowaną do wymogów przepisów ochrony przeciwpożarowej.  

Charakterystyka projektowanego skrzydła

Rozbudowie budynku nadano charakter oddzielnego skrzydła skomunikowanego z budynkiem historycznym jedynie za pomocą niewielkiego łącznika. Bryła budynku posiada formę współczesną z dużymi przeszkleniami od strony południowej – na ogród i małą (minimalną) liczbą okien od strony północnej oraz rozwiązania, na których wzorować się będzie działalność prowadzona w budynku (Impact Hub) – wnętrza otwarte, dwupoziomowe w formie antresol. Nowe skrzydło mieścić będzie następujące pomieszczenia: salę konferencyjno-wykładową na 100 osób, zaplecze kuchenne z osobnym wejściem, zaplecze sali konferencyjnej, foyer, szatnię odzieży wierzchniej, toalety ogólnodostępne, komunikację. Projektowane skrzydło posiadać będzie wygląd współczesny. 

Termin realizacji obecnie toczącego się postępowania, to 31 marca 2023 rok.

***

Przypomnijmy, że w 2010 roku były próby sprzedaży tego budynku za 1 800 000 zł. W kolejnych przetargach miasto zeszło nawet do kwoty 1 200 000 zł. Nie było chętnych. We wrześniu 2014 roku radni zgodzili się przekazać budynek w postaci darowizny na rzecz Skarbu Państwa, a mianowicie z przeznaczeniem na potrzeby Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Starachowicach.  Jesienią 2014 roku odbyły się wybory samorządowe, zmieniły się władze w mieście, zmieniła się część radnych Rady Miejskiej. W marcu 2015 roku prezydent Marek Materek podjął decyzję wraz z radnymi Rady Miejskiej o uchyleniu uchwały poprzedników i odstąpieniu od przekazania darowizny. Argumentowano wtedy, żeby „Pałacyk” wykorzystać dla potrzeb społeczności lokalnej. W 2018 roku odbyło się pierwsze postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy inwestycji. Zostało unieważnione. 

Fot. UM Starachowice

Reklama

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułO Niedzieli Palmowej ks. Mirosław Tosza
Następny artykułWojna w Ukrainie. Spiegel: niemiecki rząd jest postrzegany jako hamulcowy w kwestii Ukrainy