A A+ A++

Niewątpliwie można uznać, że dzień 17 marca 2024 roku wpiszę się wielkimi literami w historię Radzynia Podlaskiego bowiem po wielu latach starań, udało się doprowadzić do świetności i oddać do użytku wizytówkę miasta – Pałac Potockich.

Uroczystości poprzedziła Msza święta sprawowana w kościele Trójcy Świętej, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski. – Odnawiając dzieła użyteczności publicznej nie zapominajmy, że my jesteśmy wartościowszym dziełem Bożym. Okres Wielkiego Postu jest takim czasem, że mamy odrestaurować, odnowić to co jest w nas, nasze życie, nasze wnętrza – mówił w homilii ksiądz biskup.

Po eucharystii na dziedzińcu pałacu została przecięta symboliczna wstęga i odsłonięta tablica pamiątkowa z napisem „Rewitalizacja dziedzińca i korpusu głównego pałacu Potockich w Radzyniu przeprowadzona została z funduszy europejskich i rządowych w latach 2020-2023”. Następnie biskup wraz z dziekanem radzyńskim księdzem Krzysztofem Pawelcem, poświęcił krzyże i pomieszczenia pałacu.

Uroczystości w pałacu otworzył dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Robert Mazurek przytaczając historię pałacu, począwszy od czasów wojny a kończąc na przejęciu go w 2015 roku przez miasto.

– Historia Pałacu Potockich jest niezwykła i świadczy o ogromnym bogactwie kulturalnym i materialnym naszego narodu. Pragnieniem zachowania tego dla następnych pokoleń było podstawą działań, jakie podjęło miasto w ostatnim okresie, a szczególnie od roku 2015. Warto wspomnieć jednak, że jeszcze rok wcześniej, były plany jego sprzedaży prywatnemu nabywcy. Tym planom sprzeciwiła się jednak większość mieszkańców Radzynia i Powiatu Radzyńskiego – przypominał w swoim wystąpieniu burmistrz. Włodarz zaznaczył, że tylko dzięki szybkiej reakcji i zebranym podpisom udało się powstrzymać ten proceder. Dzięki decyzji wojewody lubelskiego, który udzielił darowizny prawa własności nieruchomości, stanowiącej własność Skarbu Państwa, miasto podpisało akt notarialny 2 lipca 2015 roku a tym samym stało się pełnoprawnym właścicielem pałacu. Burmistrz w swoim wystąpieniu bardzo dokładnie przybliżył zebranym historię remontu pałacu, począwszy od dofinansowań związanych z konserwacją rzeźb czy wierz pałacowych a skończywszy na rekordowym dofinansowaniu na remont głównego korpusu oraz dziedzińca pałacowego.
– Nie sposób jest wymienić wszystkich, którzy przyczynili się do pięknego dzieła. Jestem wzruszony, że udało się nam przez to wszystko przebrnąć. Dziękuję wszystkim oraz każdemu z osobna za ogrom pracy, który wspólnie włożyliśmy w to, aby ten piękny obiekt mógł służyć nam – mieszkańcom miasta oraz powiatu – mówił na zakończenie Jerzy Rębek.

Po jakże ciepłych słowach, wyrażanych przez zaproszonych gości, przyszedł czas na cudowny występ zespołu Cuore Piano Trio. Następnie zaproszeni goście mieli możliwość wziąć udział w zorganizowanym przez Radzyński Ośrodek Kultury cyklu wernisaży wystaw radzyńskich artystów. Swoje prace w pięknie odnowionych salach radzyńskiego pałacu zaprezentowali: Zofia i Marek Leszczyńscy, Marian Korczyk, Jarosław Matuszewski, Arkadiusz Kulpa i Przemysław Krupski. Ponadto odbyły się 2 wystawy zbiorowe: Członków Radzyńskiego Klubu Fotograficznego “Klatka” oraz “ROK z fotografią”.

OTWARCIE PAŁACU
(poniżej wystawy)


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiany przy Bramie Klasztornej
Następny artykułKolejnego typka szuka policja (MONITORING)