Spółka Inwestycje Miejskie planuje m.in. wyburzenie istniejącego, sześciokondygnacyjnego budynku typu “lipsk” przy ul. Otolińskiej. Co proponuje w zamian?
Trwa postępowanie na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowo-kosztorysowej dotyczącej budowy trzech nowych budynków mieszkalnych, wielorodzinnych w ramach inwestycji pn. “Budownictwo komunalne przy ul Otolińskiej 23”. Zakres obejmuje również nowe zagospodarowanie terenu, w tym m.in.: powstanie dróg wewnętrznych, parkingu, ciągów pieszych, elementów małej architektury, altany śmietnikowej, placu zabaw, a także urządzenie terenów zielonych, montaż oświetlenia terenu i monitoringu.
Spółka na realizację inwestycji chce ubiegać się o zewnętrzne dofinansowanie. Na razie przestępuje do prac projektowych i pozyskania pozwolenia na rozbiórkę budynku typu “lipsk” – ten etap może potrwać do ośmiu miesięcy, w przypadku kosztorysu o dwa miesiące dłużej. Na oferty od wykonawców w Inwestycjach Miejskich czekają do 18 lipca.
Nowe mieszkania komunalne
Jak czytamy w dokumentacji, spółka planuje wyburzenie istniejącego budynku typu „lipsk” i wybudowanie trzech wielorodzinnych budynków A, B i C, które zostaną włączone do zasobu mieszkań komunalnych. Inwestycja ma być realizowana w dwóch etapach, w tym pierwszy zakłada wybudowanie budynku A wraz z niezbędnym zagospodarowaniem terenu. Dopiero po jego zakończeniu doszłoby do rozbiórki charakterystycznego niebiesko-zielonego budynku i wybudowania pozostałych dwóch budynków (B i C). Powierzchnia zabudowy jednego budynku wyniesie ok. 420 m2.
Wszystkie budynki mają być jednakowe, niepodpiwniczone, dwuklatkowe (w każdej ma być winda) i pięciokondygnacyjne, przy czym w planach dla budynku A – na parterze – uwzględniono świetlicę środowiskową dla dzieci i ogrzewalnię dla osób bezdomnych.
Ponad 100 mieszkań
Wstępnie założono 32 mieszkania w budynku A, w tym 16 jednopokojowych i 16 dwupokojowych. Przyjęto zasadę, że mieszkaniach jednopokojowych powierzchnia pokoju nie może być mniejsza niż 10 m2, zaś w lokalach dwupokojowych powierzchnię należy powiększyć przynajmniej o 5 m2. Przewidziano oddzielne wejścia do części mieszkalnej, świetlicy i ogrzewalni (do ogrzewalni otwierane przez domofon/wideodomofon z dyżurki).
Zgodnie z założeniami ze świetlicy środowiskowej o pow. ok. 140 m2 miałoby korzystać 20-25 dzieci przebywających pod opieką dwóch wychowawców. W środku będzie aneks kuchenny z jadalnią, a także sala dydaktyczno-relaksacyjna o pow. ok. 60 m2, pokój dla wychowawców, szatnia i toalety. W tym samym budynku znajdzie się ogrzewalnia dla osób bezdomnych – 10 kobiet i 20 mężczyzn. W lokalu, który zajmie powierzchnię ok. 140 m2, powstałaby dyżurka, kącik kuchenny, dwie sale pobytu (oddzielnie dla kobiet i mężczyzn), do tego po dwa pomieszczenia magazynowe i sanitarne (te ostatnie także oddzielne dla kobiet i mężczyzn).
W drugim etapie przybędzie 40 mieszkań w budynku B (po 20 jedno- i dwupokojowych) oraz 40 w budynku C (również 20 jedno- i dwupokojowych). Mieszkania dla osób z niepełnosprawnością w budynkach B i C mają powstać na parterze, natomiast w budynku A na I piętrze.
W lokalach mieszkalnych uwzględniono aneksy kuchenne, w tym każdy wyposażony w zlewozmywak, kuchenkę elektryczną z piekarnikiem. Ściany przy urządzeniach mają być wyłożone płytkami. W przypadku podłóg pomyślano o terakocie “o podwyższonej wytrzymałości lub innych materiałach zapewniających odporność na zniszczenie”. Zostaną także zamontowane drzwi i parapety.
W łazience zdecydowano się na natrysk z zasłoną prysznicową. Przyszli lokatorzy zobaczą przy pierwszym wejściu do łazienki umywalkę, miskę ustępową i położone płytki na ścianach przy urządzeniach sanitarnych i na podłodze.
W standardzie “do zasiedlenia”
Z dokumentacji przetargowej o planowanej zabudowie: “Budynki w technologii tradycyjnej lub równoważnej spełniające wszystkie parametry izolacyjno wytrzymałościowe z uwzględnieniem rozwiązań energooszczędnych. Budynki z ograniczoną ilością detali architektonicznych w celu optymalizacji kosztów inwestycji i eksploatacji. (…) Budynki należy zaprojektować w standardzie „do zasiedlenia” – budynki w pełni wykończone i wyposażone w niezbędne instalacje wewnętrzne, a w tym: wodno-kanalizacyjną, elektryczną, c.o., domofonową / wideodomofonową, telewizyjną i telekomunikacyjną oraz instalację monitoringu w częściach wspólnych, świetlicy środowiskowej i ogrzewalni dla osób niepełnosprawnych, instalację wentylacji mechanicznej w ogrzewalni”.
Wszystkie media mają być opomiarowane oddzielnie dla każdego z lokali mieszkalnych, świetlicy środowiskowej, ogrzewalni dla osób bezdomnych, części wspólnych i terenu zewnętrznego. Ponadto wykonawca miałby przewidzieć również oddzielne opomiarowanie energii elektrycznej na potrzeby węzłów cieplnych, jak również “rozwiązania umożliwiające dostęp do instalacji/mediów z zewnątrz lokali mieszkalnych w celu łatwego odcięcia i włączenia mediów przez administratora”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS