Wczoraj odbyła się XXVI nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Jasła. Posiedzenie przeprowadzono w formie zdalnej. Zgodnie z porządkiem obrad radni podjęli uchwały dotyczące miejskiego pakietu pomocowego dla przedsiębiorców w obliczu zagrożenia epidemicznego. To jednak nie wszystko. W dyskusji on-line rozważano także możliwości udzielenia wsparcia dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle w związku z pandemią koronawirusa.
Wtorkowa sesja Rady Miejskiej Jasła, jeszcze przed jej rozpoczęciem zasługiwała na szczególną uwagę z dwóch zasadniczych powodów. Po raz pierwszy w historii rady, posiedzenie odbyło się w formie zdalnej. Radni debatowali nad projektami uchwał, a następnie brali udział w głosowaniach dzięki wykorzystaniu rozwiązań teleinformatycznych. Przyjęcie takiej właśnie formy przeprowadzenia obrad wynikało rzecz jasna z konieczności spowodowanej epidemią groźnego patogenu. Po drugie, radni jednogłośnie przegłosowali przyjęcie uchwał, które w zamyśle ich autorów stanowić mają wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców, których płynność uległa pogorszeniu w związku z kryzysem będącym konsekwencją epidemii wirusa SARS-CoV-2.
Treść uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą ulg w spłacie należności pieniężnych z tytułu oddania nieruchomości w najem, dzierżawę lub użytkowanie przypadających za okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii COVID-19 wynika wprost z przepisów ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Uchwała ma zastosowanie także do podmiotów, które wskutek stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii COVID-19 zawiesiły działalność gospodarczą.
Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy w związku z przyjęciem przez Radę Miejską Jasła wymienionej wyżej uchwały – miejskiego pakietu pomocowego? Przede wszystkim, przedsiębiorstwa wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 mogą liczyć na umorzenie należności z tytułu oddania nieruchomości w najem, dzierżawę lub użytkowanie przypadających za okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii COVID-19 w wysokości nawet do 100% należności netto.
Na umorzenie należności mogą liczyć także przedsiębiorcy prowadzący działalność handlową, usługową z wyłączeniem działalności polegającej na świadczeniu usług: medycznych, bankowych, pocztowych, ubezpieczeniowych, prawniczych lub gastronomicznych polegających jedynie na przygotowaniu i dostarczeniu żywności, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Progi umorzenia należności określa uchwała. Z jej treścią można zapoznać się > TUTAJ.
W przypadku pozostałych przedsiębiorców, którzy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu epidemii COVID-19, o wielkości przyznanej pomocy decyzje podejmować będą: kierownik jednostki organizacyjnej – jeżeli wartość wierzytelności nie przekracza 0, 5 – krotności kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, w roku poprzedzającym podjęcie decyzji o umorzeniu, ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dla celów naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych bądź też Burmistrz Miasta Jasła w pozostałych przypadkach.
Szczegółowe założenia miejskiego pakietu pomocowego dla przedsiębiorców zawiera uchwała > https://www.jaslo4u.pl/static/news/2020/04/sesja_nadzwyczajna/Druk_nr_227.pdf
Wnioski dotyczące wsparcia przedsiębiorcy będą mogli składać drogą pocztową, drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP lub na adres [email protected] bądź też poprzez wrzucenie ich do odpowiednio zaplombowanej urny znajdującej się w przedsionku Urzędu Miasta Jasła, w przypadku zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii COVID-19 – w Kancelarii Urzędu Miasta Jasła.
Pomoc dla przedsiębiorców nie była jedynym tematem wtorkowej debaty. Omówiono także możliwości w zakresie udzielenia pomocy Szpitalowi Specjalistycznemu w Jaśle. – Rozpatrujemy taką możliwość. W tej chwili szacujemy, że będzie to pomoc, której udzielą wszystkie gminy powiatu jasielskiego. O pomoc do wszystkich gmin wystąpił dyrektor szpitala. Podczas sesji, którą planujemy po świętach, chcemy państwu przedstawić propozycję podjęcia tego typu uchwały. Nie znaczy to, że na bieżąco, tego typu pomocy nie udzielamy. W tej chwili użyczyliśmy szpitalowi zakupiony przez nas ozonator, aby mogli odkażać pomieszczenia oddziału zakaźnego. Użyczyliśmy też łóżka do przeorganizowania oddziału ratunkowego (dyslokacja zespołów ratownictwa medycznego – przyp. red.). Taką pomoc, jakiej możemy udzielić staramy się w stosunku do szpitala realizować – tłumaczył Ryszard Pabian.
Decydujące znaczenie w określeniu formy pomocy dla jasielskiego szpitala może okazać się zgłoszone przez dyrekcję lecznicy zapotrzebowanie na konkretny sprzęt. Chodzi o wsparcie finansowe na zakup aparatu USG do diagnostyki pacjentów oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Swoje postulaty w zakresie pomocy dla jasielskiej lecznicy zgłaszali także poszczególni radni. Niewykluczone, że radni przeprowadzą w swoim gronie zbiórkę pieniędzy na zakup środków ochrony indywidualnej dla personelu, o czym mówiła podczas posiedzenia radna Bogusława Wójcik.
MD
Napisany dnia: 08.04.2020, 08:27
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS