Jeśli znajdziesz martwe zwierzę – zachowaj ostrożność, nie dotykaj zwłok gołymi rękami. W komunikacie Wojewódzki Inspektorat Weterynarii radzi, by skontaktować się z zarządcą terenu, lokalnym, centrum zarządzania kryzysowego (CZK), policją lub powiatowym lekarzem weterynarii. W takim zgłoszeniu należ podać zwięzła informację o gatunku zwierzęcia, o ile jest znane i dokładną lokalizację. Najlepiej posługiwać się współrzędnymi, a w przypadku ich braku, dokładnym opisem miejsca.
„Najlepszym sposobem na ochronę przed chorobami odzwierzęcymi, takimi jak wścieklizna, jest unikanie bezpośredniego kontaktu z dzikimi zwierzętami . Jeśli zobaczysz zwierzę — bez względu na to, czy znajduje się ono w otwartej przestrzeni , parku, czy na podwórku — nie zbliżaj się do niego i trzymaj swoje zwierzęta domowe i dzieci z dala od niego. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy zwierzę jest ranne, chore, umierające lub martwe, a także sytuacji, gdy widzisz samotne zwierzę (jego rodzic zazwyczaj znajduje się w pobliżu). Każde działanie, które podejmiesz, aby pomóc zwierzęciu, może narazić Ciebie (i zwierzę, któremu próbujesz pomóc) na znaczne ryzyko, profesjonaliści mogą pomóc, zachowując jednocześnie odpowiednie środki ostrożności”.
Nie zawsze takie padłe zwierzęta są dostrzegane przez ludzi czy sprzątane. Wówczas z pomocą przychodzi sama przyroda, a konkretnie drapieżniki, które skutecznie czyszczą teren z padliny.
źródło: WLW
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS