A A+ A++

Dorota Karaś: – Ile osób w Pomorskiem zostało zaszczepionych do tej pory?

Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. szczepień: – Zaszczepiło się już około 310 tysięcy osób, czyli 13,3 procent populacji całego województwa. Ponad 108 tysięcy mieszkańców przyjęło już obie dawki.

Jak wypadamy na tle innych województw?

– Dziennie szczepimy około 2 tysięcy osób. Na tle pozostałych województw jesteśmy między czwartym a szósty miejscem pod względem liczby szczepionych. W grupie “0”, w której znajdują się medycy, studenci, osoby związane z realizacją usług dla szpitali zostało zaszczepionych ponad 100 tysięcy osób. W kolejnej grupie, w której znajdują się nauczyciele, do szczepienia było zgłoszonych 44 tysiące osób. Zaszczepiło się 82 procent, 17 procent zrezygnowało, a reszta musiała z indywidualnych powodów przełożyć szczepienie.

Wiele osób rezygnuje ze szczepienia preparatem AstraZeneca?

– Pojawił się problem związany z nakręcaniem spirali informacyjnej dotyczącej państw, które wycofują się ze szczepienia szczepionką AstraZeneca. Wiele osób domaga się wyjaśnień na ten temat, rezygnuje ze szczepień albo żąda innych preparatów. To wpływa na spowolnienie całego programu. Lekarze i personel medyczny starają się przekonać takie osoby, w oparciu o dane medyczne, że nie ma zagrożenia. Często pojawiają się niewybredne komentarze czy wręcz ataki na lekarzy. Osoby, które próbują dyktować warunki, bo nie otrzymują szczepionki, którą by chciały, są obecnie ogromnym problemem. To bardzo paraliżuje system. Szczepionki są podawane według wskazań lekarza kwalifikującego. Śledzimy cały czas sytuację, opieramy się m.in. na informacjach i komunikatach z Europejskiej Agencji Leków.

Ile jest punktów szczepień w Pomorskiem?

– Funkcjonuje około 340 punktów i 26 szpitali węzłowo-populacyjnych, czyli dużych ośrodków, gdzie też odbywają się szczepienia.

Jakie są jeszcze problemy związane z programem szczepień?

– Najważniejsze z nich to zmiany harmonogramu szczepień, spowodowane nieregularnymi dostawami z rządowej agencji rezerw strategicznych oraz rezygnacje ze szczepienia preparatem AstraZeneca. Ostatnio pojawił się nowy problem – do grupy pacjentów z przewlekłymi schorzeniami, która zaczęła szczepienia 15 marca, próbuje dostać się wiele osób, które mają inne schorzenia i nie kwalifikują się jeszcze do szczepienia. Wielu z nich przyjeżdża do punktów i domaga się podania szczepionki. W grupie przewlekle chorych rekomendowane są preparaty firm Moderna i Pfizer, być może z tego wynika to duże zainteresowanie.

Kto jest w kolejnej grupie, która będzie szczepiona?

– Pod koniec marca rozpoczną się szczepienia osób poniżej 69. roku życia i służb mundurowych.

Z badań wynika, że coraz mniej Polaków chce się szczepić. Widać to w dynamice szczepień w województwie pomorskim?

– Widać spadek zainteresowania szczepionką AstraZeneca, nie samymi szczepieniami. Są telefony od ludzi, którzy chcą się zaszczepić, ale innym preparatem.

W Polsce nie wystąpił żaden zgon po podaniu AstraZeneca. Czy w województwie pomorskim często zdarzają się niepożądane odczyny po tej szczepionce?

– Około 10-15 procent osób może odczuwać dolegliwości, które są naturalne po szczepieniu tym preparatem. Nie mam natomiast informacji na temat innych działań niepożądanych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMecz o miejsce w lidze
Następny artykułPODKARPACIE: Nastolatkowie włamali się do szkoły. Na sumieniu kilka kradzieży