A A+ A++

Lekarze alarmują, że kupujemy za dużo leków, a apteki są zbyt łatwo dostępne, co przekłada się na zbyt duże ilości kupowanych preparatów. Pacjenci natomiast obawiają się, że aby kupić potrzebne leki, będą musieli podróżować wiele kilometrów do najbliższej placówki aptecznej. Ostatnia ogólnopolska ekspertyza Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” i Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej wykazała, czego oczekują pacjenci względem rynku aptecznego.

Przez ostatnie 7 lat z mapy Polski zniknęło niemal 3 tysiące aptek. To zjawisko szczególnie dotyka mieszkańców małych miejscowości, osób starszych, przewlekle chorych i często już niesamodzielnych. Koalicja wystosowała wniosek do Izabeli Leszczyny o zwołanie zespołu pod nazwą „Apteka dla Pacjenta” przy Ministrze Zdrowia. Ma on wypracować zmiany służące pacjentom. Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” chce zwrócić uwagę resortu zdrowia na aktualny obraz rynku aptecznego pod kątem rzeczywistych potrzeb pacjenta. Środowisko pacjenckie postuluje o zmianę toru dyskusji dotyczącej przyszłości tej branży z interesów poszczególnych grup zawodowych i podmiotów biznesowych funkcjonujących na rynku w kierunku interesu pacjenta.

List do minister zdrowia

W piśmie do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny Koalicja zwraca się z apelem o powołanie specjalnego zespołu przy resorcie zdrowia, który zajmie się wypracowaniem zmian ułatwiającym pacjentom dostęp do aptek i usług farmaceutycznych. Prezes Koalicji, Magdalena Osińska-Kurzywilk podkreślała, jak istotny jest pacjent we wprowadzanych regulacjach na rynku aptecznym, a przy tym często pomijany:

– Pacjenci są ostatecznymi beneficjentami usług w aptekach, ale z perspektywy mijających lat nie zauważamy, żeby byli dostatecznie poważnie brani pod uwagę przy wprowadzanych zmianach regulacyjnych na rynku aptecznym. Kwestia dostępności placówek aptecznych i realizowanych w nich usług jest szczególnie istotna w obliczu postępującego starzenia się polskiego społeczeństwa. Jak dodaje dalej w liście: – Polacy potrzebują placówek aptecznych, które są blisko i które poza szeroką dostępnością leków zaoferują nam dodatkowe usługi specjalistyczne. Przełoży się to przede wszystkim na wsparcie małych miejscowości i wsi, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza – zaznacza Magdalena Osińska-Kurzywilk.

Przedstawiciele środowiska pacjenckiego postulują o obrady okrągłego stołu pod nazwą „Apteka dla Pacjenta”, który powinien zgromadzić przedstawicieli wszystkich stron rynku aptecznego. Mieliby się tam znaleźć reprezentacje organizacji pacjentów, samorządu zawodowego oraz organizacji skupiających przedstawicieli właścicieli aptek – podmioty zarówno indywidualne jak i sieciowe.

Oczekiwania pacjentów

Badanie Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” i Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej pt. „Apteka dla Pacjenta”, na które organizacja powołuje się we wniosku do minister zdrowia, przybliża potrzeby i oczekiwania pacjentów wobec placówek aptecznych. Wyniki pokazują, że potrzebne są zmiany systemowe, które zapewnią pacjentom lepszy dostęp do aptek i szerokiego asortymentu leków tam dostępnych. Jak się okazuje, dla 95 proc. badanych kluczowym czynnikiem przy wyborze apteki jest właśnie dostępność leków. 92 proc. z kolei wskazuje na ich niską cenę, 89 proc. na duży wybór asortymentu, 86 proc. na jakość obsługi, a 80 proc. pacjentów kieruje się bliskością placówki. Ponadto, zdecydowana większość (90 proc.) ankietowanych w wieku 56+ oczekiwałoby apteki dyżurującej w najbliższej okolicy.

Nierówny dostęp do aptek

Pacjenci wskazują również na brak równego dostępu do świadczeń zdrowotnych. Jak wynika z rządowego Rejestru Aptek, już niemal 400 gmin w Polsce nie posiada na swoim terenie ani jednej apteki.

– Małe miejscowości i obszary wiejskie mają narastający problem z dostępnością aptek. Badanie wykazało, że niemal 30 proc. mieszkańców wsi nie ma dostępu do apteki w odległości maksymalnie 15 minut od miejsca zamieszkania. A właśnie małe miejscowości i wsie to obszary, gdzie zauważa się największy odsetek osób, które w znacznym stopniu mają ograniczony dostęp do lekarzy specjalistów oraz pielęgniarek. To skutkuje brakiem jakiejkolwiek pomocy w stanach nagłych niewymagających konsultacji lekarskich, jak np. podwyższona temperatura, ból głowy czy zatrucie – zauważa w liście do minister zdrowia prezes Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, Magdalena Osińska-Kurzywilk.

Przedstawiciele środowiska pacjenckiego liczą na pozytywne przyjęcie wniosku Minister Izabeli Leszczyny i wyrażają gotowość do udziału w obradach przy powołanym zespole „Apteka dla Pacjenta”.

na podst. mat. pras. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUwaga! Barszcz Sosnowskiego w Blachowni
Następny artykułZąbki – drugie warsztaty z cyklu pierwszej pomocy