W Polsce nie istnieje ogólnodostępna baza placówek i lekarzy, w której pacjenci mogliby znaleźć informacje na temat jakości i efektywności leczenia. Chorzy na raka muszą szukać informacji na własną rękę.
Ocenie podlegają placówki leczące nowotwory
Fundacja Alivia prowadzi portal Onkomapa.pl, na którym pacjenci i ich bliscy mogą wyrazić własną opinię na temat 108 szpitali i prawie 3,5 tys. pracujących w nich lekarzy. Ocenie podlegają placówki, które w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia realizują przynajmniej dwie z trzech procedur: chemioterapię, radioterapię i chirurgię onkologiczną.
Ocena jest mierzona w skali od 1 do 5 i obejmuje: organizację i sposób leczenia, opiekę personelu medycznego, przestrzeganie praw pacjentów oraz ich komfort. W ciągu ostatnich 12 miesięcy portal odwiedziło ponad 175 tys. użytkowników, którzy zostawili prawie 2,5 tys. opinii. Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Alivia, wyjaśnia, że mierzenie zadowolenia pacjentów jest niezmiernie istotne, bo poziom satysfakcji chorego wpływa na zaufanie do lekarza, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na relację z nim i przekłada się na skuteczność leczenia, np. poprzez stosowanie się do zaleceń.
– Dzięki rankingowi pacjenci zyskują poparte doświadczeniem innych chorych informacje, w których placówkach mogą liczyć na szacunek, komfort oraz życzliwą opiekę – dodaje.
Placówka z Katowic z najwyższą oceną
Które placówki wypadły najlepiej? Fundacja Alivia, prezentując wyniki, pod uwagę wzięła szpitale, które uzyskały powyżej 150 opinii. Najwyższą ocenę w skali kraju otrzymał Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Na 4,7/5 oceniło ten ośrodek 198 chorych. Pacjenci wysoko ocenili sposób leczenia oraz opiekę personelu medycznego.
„Oddział hematologii to bardzo ciężki oddział zarówno dla pacjentów, jak i do pracy dla lekarzy i pielęgniarek. Personel ma bardzo dużo pracy i bardzo odpowiedzialnej. Pacjenci przez cały czas potrzebują opieki, a członkowie rodziny nie mogą ich wspierać i pomagać, jak to ma miejsce na innych oddziałach. Swoją pracę personel na tym oddziale wykonuje wzorowo” – można przeczytać w jednej z opinii na temat katowickiej placówki.
Kolejne miejsce w województwie śląskim zajmuje Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej- Curie Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach z oceną 4,1/5. W tym ośrodku bardzo dobrze oceniane są sposób leczenia i komfort pacjentów, pacjenci wyrazili aż 378 opinii.
Najwięcej ocen ma bydgoska placówka
Na 4,6/5 pacjenci ocenili Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach. Szpital ma 137 ocen, dlatego nie został uwzględniony w prezentacji wyników, podobnie jak Beskidzkie Centrum Onkologii im. Jana Pawła II Bielsko-Biała (4/5, 101 ocen) czy Katowickie Centrum Onkologii (4,1/5, 49 ocen). Pozostałe placówki z województwa śląskiego mają na razie tylko po kilka ocen.
Najwięcej opinii na portalu Onkomapa (691) zgromadziło Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, które uzyskało ocenę 4,4/5. W tej placówce bardzo dobrze oceniany jest komfort pacjenta.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS