A A+ A++
Choć Jurek Owsiak zaapelował o empatię w stosunku do zwierząt, większość nie wzięła sobie tego do serca. 

4.371 głosów zostało oddanych w naszej sondzie dotyczącej zasadności użycia fajerwerków jako światełka do nieba wieńczącego finał WOŚP. Sonda trwała 24 godziny (niedziela godz. 10 – poniedziałek godz. 10).

Okazało się, że aż 3336 osób chce, aby w centrum miasta odbywał się pokaz fajerwerków. Przeciwnego zdania jest 1035 mieszkańców, co oznacza proporcję 76% do 24%. Pod postem z sondą rozgorzała dyskusja, pojawiło się ponad 150 komentarzy.

Dziś o godz. 20.00 kolejny finał WOŚP zakończy się tradycyjnym światełkiem do nieba, czyli pokazem sztucznych ogni….

Opublikowany przez pabianice.tv Niedziela, 12 stycznia 2020

Dlaczego zapytaliśmy o zdanie pabianiczan? Ponieważ sporo z nas całkiem niedawno protestowało przeciwko sylwestrowym wystrzałom (na profilowych zdjęciach wielu mieszkańców znalazła się specjalna nakładka “Nie strzelam w sylwestra”).

Rozmaite pabianickie środowiska włączyły się w akcję zniechęcania do świętowania nowego roku fajerwerkami. Powód – troska o zwierzęta, którym wystrzały zwyczajnie szkodzą. O zaniechanie używania fajerwerków zaapelował m.in. prezydent Grzegorz Mackiewicz (choć jednocześnie ratusz zezwolił na handel nimi przed urzędem – CZYTAJ TUTAJ). Ponadto Urząd Miejski uczestniczył w organizacji 28. finału WOŚP w naszym mieście – z fajerwerkami.

Tak miażdżące poparcie dla migoczących wystrzałów może dziwić, gdyż przed ubiegłoroczną orkiestrą Jurek Owsiak zamieścił oficjalny wpis o treści: “Dzięki za wczorajszą kulturalną dyskusję. Mam nadzieję, że nasze odstąpienie od pokazu fajerwerków przyczyni się do globalnego zakazu urządzenia strzelania na dziko, co istotnie jest wielką zmorą sylwestrowego dnia, nie tylko w dużych miastach, ale całej Polsce”.

Jak 9 stycznia br. poinformowało Radio ZET: “Także i w tym roku podczas światełka do nieba WOŚP 2020 w wielu miastach w Polsce nie zobaczymy fajerwerków. Przykładowo w Poznaniu sztuczne ognie zastąpią świecące tytki z glancem. Najprościej tłumacząc, uczestnicy schowają swoje telefony komórkowe do papierowych tytek i podniosą je do góry. Z kolei we Wrocławiu odbędzie się pokaz ognia i pirotechniki scenicznej, a mieszkańcy Gorzowa otrzymają zimne ognie, które o godzinie 20.00 będą mogli podpalić. Światełko do nieba 2020 w Warszawie natomiast będzie widowiskiem świetlno-muzycznym”.

Sprawdźmy bliżej – w Aleksandrowie Łódzkim na scenie zapaliły się ogniotryski a la fontanna (jak na koncertach), a zgromadzeni pod sceną ludzie dostali zimne ognie i każdy je odpalił.

Na stronie sieradzkiego ratusza można z kolei przeczytać: “Tegoroczny finał WOŚP zakończył się tradycyjnie »Światełkiem do nieba« zorganizowanym na placu Wojewódzkim. W tym roku fajerwerki zastąpione zostały jednak teatrem ognia w wykonaniu grupy »Los Fuegos« a zorganizowane przez Młodzieżową Radę Miejską w Sieradzu” (na zdjęciu niżej).

W sondzie portalu pabianice.tv za kontynuacją „fajerwerkowej tradycji” opowiedział się m.in. były szef sztabu WOŚP Dariusz Kamieniak i obecny – Maciej Tomaszewski (jednocześnie komendant Hufca ZHP).

– Za wcześnie by mówić, jak będzie wyglądał przyszłoroczny finał i czy będzie pokaz fajerwerków. Musimy to przedyskutować całym sztabem, sprawdzić inne możliwości zrobienia światełka do nieba, aby nadal było atrakcyjne i przyciągało mieszkańców. Istotnym czynnikiem są dla nas koszty zorganizowania pokazu – tłumaczy phm. Maciej Tomaszewski.

Zdjęcie z pokazu w Sieradzu:

Opublikowany przez Sieradz lubię Niedziela, 12 stycznia 2020

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStudniówka w ZDZ Im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białej Podlaskiej
Następny artykułBank Pocztowy utworzył rezerwę na tzw. małe TSUE wysokości 10,7 mln zł