We wtorek 15 czerwca 2021 r. odbyło się ostateczne głosowanie posłów nad nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Od godz. 11.00 przed Sejmem na manifestacji organizowanej przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zebrało się blisko 2,5 tys. osób przybyłych z całej Polski. Pielęgniarki, pielęgniarze i położni oraz zrzeszeni w Forum Związków Zawodowych fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, technicy elektroradiologii, fizjoterapii i analityki medycznej, ratownicy medyczni oraz współpracujący z FZZ lekarze i farmaceuci oraz przedstawiciele zawodów niemedycznych przyjechali do Warszawy, by „pilnować” posłów podczas głosowań nad poprawkami Senatu.
W wystąpieniach przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych i niemedycznych wybrzmiewała nadzieja, że posłowie zaakceptują zmiany wprowadzone przez Senat, będące pierwszym krokiem do poprawy jakości opieki i leczenia pacjentów poprzez godne traktowanie pracowników ochrony zdrowia.
Politycy nie przeszli testu wiarygodności
Posłowie ostatecznie przegłosowali odrzucenie poprawek Senatu. Kluczowa poprawka nr 3, podnosząca współczynniki wynagrodzeń została odrzucona przez 229 posłów Prawa i Sprawiedliwości wspartych, niestety, przez 3 innych posłów (Korwin-Mikke Janusz, Kołakowski Lech, Mejza Łukasz), których głosy były przeważające i decydujące w tej sprawie. “Tym samym tych 232 parlamentarzystów nie przeszło TESTU WIARYGODNOŚCI POLITYKA” – ocenia K.Ptok.
“Nasze środowisko szczególnie bulwersuje wspomnienie ubiegłorocznych oklasków dla nas za walkę z pandemią zestawione z wczorajszymi głosowaniami w Sejmie. Przeciwko poprawkom Senatu zagłosowali politycy PiS związani z ochroną zdrowia: były minister zdrowia Łukasz Szumowski, byli wiceministrowie zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko i Bolesław Piecha, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos, endokrynolog Czesław Hoc, lekarz chorób wewnętrznych Katarzyna Sójka, internistka, alergolog i pulmonolog Anna Dąbrowska-Banaszek, lekarka rodzinna Elżbieta Płonka i farmaceuta Paweł Rychlik” – przypomina K.Ptok.
Przegrana bitwa nie oznacza przegranej wojny
Jak ocenia prezes OZZPiP, “przegrana bitwa nie oznacza przegranej wojny”.
Zapowiada, że w piątek 18 czerwca br. zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, który zatwierdzi dalsze działania protestacyjne i strajkowe w walce o godne warunki pracy i płac.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS