Żeby skorzystać z tej okazji, trzeba zgłosić się ze swoim rowerem do jednego z komisariatów, policjanci wygrawerują na stałe na ramie specjalny numer, który następnie wraz z opisem cech charakterystycznych jednośladu zostanie wprowadzony do systemu. W przypadku kradzieży rower będzie można łatwiej zidentyfikować.
– Ze względu na konieczność zachowania środków bezpieczeństwa związanych z zagrożeniem COVID-19 w tym roku nie przewiduje się szczegółowego harmonogramu znakowania rowerów – wyjaśnia asp. Wojciech Chrostowski z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP Toruń. – Wszyscy zainteresowani oznakowaniem swojego jednośladu proszeni są o bezpośredni kontakt z dyżurnym komisariatu w pobliżu miejsca zamieszkania i umówienie się na konkretny termin.
Przed dokonaniem rejestracji konieczne jest pokazanie dokumentu tożsamości i dowodu zakupu/własności roweru. Niepełnoletni muszą przyjść z rodzicami.
Policjanci czekają w komisariatach:
· komisariat policji Toruń-Śródmieście, tel. 47 754 24 52
· komisariat policji Toruń-Rubinkowo, tel. 47 754 25 70
· komisariat policji Toruń-Podgórz, tel. 47 754 24 70
· komisariat policji w Chełmży, tel. 47 754 42 00
· komisariat policji w Dobrzejewicach, tel. 47 754 29 00.
– Pamiętajmy, że dobre zabezpieczenie roweru to podstawa. Nieoznakowany rower to gratka dla złodzieja – apeluje policja.
Tanie łańcuchy i blokady nie są problemem dla złodzieja
Chcąc uchronić rower przed kradzieżą, warto zainwestować w dobrą blokadę. – Niestety, tanie łańcuchy i blokady za kilkanaście złotych nie będą stanowiły problemu dla nawet mało doświadczonego złodzieja. Często wystarczy nieskomplikowane narzędzie, by sforsować takie zabezpieczenie. W przypadku wątpliwości co do wyboru konkretnego zabezpieczenia, warto spytać o radę sprzedawcę – radzi Chrostowski.
Ważną kwestią jest też umiejętne założenie blokady czy łańcucha. – Zdarza się, że blokada zostaje na słupie, a rower „odjeżdża”. Jest to wina jej nieumiejętnego zamontowania – twierdzi Chrostowski. – Zabezpieczenie powinno być założone najlepiej przez ramę w miejscu, w którym np. odkręcenie siodełka nie spowoduje możliwości zdjęcia blokady. Ryzykowne jest zakładanie jej przez koło. Zdarzają się przypadki, w których ginie rower, a przy barierce pozostaje jedno z kół jednośladu.
Policja przypomina, że kupując od nieznajomych po atrakcyjnej cenie rower nieznanego pochodzenia możesz narazić się na odpowiedzialność za przestępstwo paserstwa. Grozi za to nawet do 2 lat więzienia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS