W dniu 30 marca 2021 roku Wójt Gminy Aleksandrów Kujawski podpisał umowę na dofinansowanie projektu pn. „OZE – domowe mikroinstalacje w gminie Aleksandrów Kujawski – III etap” realizowanego w ramach Osi Priorytetowej 3 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna w regionie Działania 3.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Celem głównym projektu jest zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w produkcji energii poprzez realizację inwestycji polegającej na budowie 37 mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych i pięciu mikroinstalacji na budynkach użyteczności publicznej w gminie Aleksandrów Kujawski:
– Szkoła Podstawowa w Służewie, ul. Toruńska 8,
– Szkoła Podstawowa w Stawkach, ul. Szkolna 4
– Stadion w Służewie, ul. 1000-lecia 5 A,
– Świetlica wiejska w Nowej Wsi, Nowa Wieś 17,
– Stadion w Stawkach, ul. Sportowa 8,
Łączna moc wszystkich 37 mikroinstalacji u osób fizycznych to ok 272 kWp, z czego każda pojedyncza o mocy mniejszej niż 10 kWp. Moc 5 instalacji na budynkach użyteczności publicznej to 149,45 kWp.
Dzięki tej inwestycji Gmina Aleksandrów Kujawski, będzie promowała rozwiązania w zakresie mikroinstalcji OZE i działań prosumenckich wpłynie także na redukcję tzw. niskiej emisji co na terenach wiejskich jest powszechnym zjawiskiem. Realizacja przedsięwzięcia poprawia wizerunek gminy w oczach mieszkańców, jako gminy efektywnej energetycznie i ekonomicznie. Potrzeba realizacji inwestycji w OZE wynika z Planu Gospodarki Niskoemisyjnej przyjętego Uchwałą Rady Gminy Aleksandrów Kujawski.
W Gminie Aleksandrów Kujawski były już realizowane dwa projekty związane z Odnawialnymi Źródłami Energii, w tym analogiczny do przedmiotowego projekt z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi. Mieszkańcy, którzy brali w nim udział są zadowoleni z efektów, dlatego pojawiło się wielu kolejnych chętnych do skorzystania z takiej formy wsparcia. Gmina od dawna przygotowuje się do tej inwestycji. Dzięki tej inwestycji Gmina Aleksandrów Kujawski będzie promowała rozwiązania w zakresie mikroinstalcji OZE i działań prosumenckich (produkuje i konsumuje w ramach jednej lokalizacji), wpłynie także na redukcję tzw. niskiej emisji co na terenach wiejskich jest powszechnym zjawiskiem. Realizacja przedsięwzięcia poprawia wizerunek gminy, jako gminy efektywnej energetycznie i ekonomicznie zaradnej.
Celem głównym projektu jest zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w produkcji energii poprzez realizację inwestycji. Zakłada się więc wsparcie działań związanych z rozwojem instalacji produkujących energię z OZE, przede wszystkim na potrzeby własne. Realizowany jest także aspekt społeczny związany z koniecznością zmiany zachowań i postaw społecznych spowodowanych zastosowaniem nowych rozwiązań i podnoszeniem wymogów w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, w tym efektywnego gospodarowania zasobami. Ważny jest także pozytywny wpływ tego typu działań na problematykę zmian klimatu oraz globalnego ocieplenia poprzez ograniczanie emisji CO2 do atmosfery.
Ekologiczna wartość przedsięwzięcia jest bezsprzeczna, bo takie programy najbardziej efektywnie kształtują postawy środowiskowe, a realne korzyści użytkowników końcowych będą drogowskazem dla pozostałych mieszkańców Gminy. W odniesieniu do efektów realizacji przedsięwzięcia, beneficjentem ostatecznym w tym przypadku są mieszkańcy gminy.
Instalacje PV przyniosą realne korzyści finansowe w zakresie energii. Instalacja PV w optymalnych warunkach w ciągu roku wyprodukuje 980 kWh z 1 kWp instalacji PV, w związku z wprowadzeniem systemu opustowego dla osób indywidualnych i samorządów pozwolą odnieść konkretne korzyści finansowe już w pierwszym miesiącu pracy instalacji.
Obecnie osoby indywidualne w taryfie G11, G12 w (dla gospodarstw domowych) w umowach na dostawę i usługi energetyczne za 1 kWh płacą ok. 0,59 gr brutto – Energa Obrót. W przypadku realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia roczne oszczędności z uwzględnieniem systemu opustowego dla każdej instalacji wyniosą od 1,1 tys. zł do ponad 5 tys. rocznie w zależności od wielkości instalacji. Należy przy tym pamiętać, iż instalacje PV są instalacjami ponad 20-letnimi. Co oznacza, iż warto inwestować w to źródło także z przesłanek ekonomicznych.
Zakres planowanego do realizacji przedsięwzięcia obejmować będzie w szczególności następujące prace:
Prace przygotowawcze: Dostarczenie komponentów budowlanych do granicy działki drogami powiatowymi i gminnymi. Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga utwardzenia gruntu pod konstrukcjami paneli oraz pomiędzy nimi w czasie budowy oraz eksploatacji.
Prace budowlane:
1) Zainstalowanie systemu montażowego;
2) Montaż paneli słonecznych;
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS