A A+ A++

Osoby, które pokonały koronawirus, mogą pomóc innym. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całym kraju apelują do ozdrowieńców o oddawanie osocza. Jest ono wykorzystywane jako lek dla pacjentów, u których przebieg COVID-19 jest lub może być poważnym zagrożeniem.  Wraz ze wzrostem liczby osób zakażonych i hospitalizowanych, zapotrzebowanie na osocze będzie rosnąć.

Jedna osoba pomaga trzem innym

Kto może oddać osocze? Osoby, które były zakażone SARS-CoV-2 i:

  1. zostały uznane za zdrowe na podstawie dwukrotnie ujemnego wyniku testów kontrolnych – wówczas mogą się zgłosić do RCKiK po 14 dniach od ostatniego testu;
  2. miały pozytywny wynik testu wykonanego metodą PCR, mogą zgłosić się jako dawcy po 28 dniach od momentu zakończenia izolacji (obecnie nie robi się obligatoryjnie badań kontrolnych);
  3. osoby, u których test na obecność przeciwciał IgG wyjdzie pozytywny, mimo, że osoby te nie chorowały lub nie miały testów PCR (mogą się zgłosić 14 dni po wyniku badania przeciwciał).

Potencjalni dawcy powinni mieścić się w grupie wiekowej 18-60 lat, nie mogą chorować przewlekle ani mieć w historii zdrowotnej wykonanej transfuzji. Potencjalni dawcy muszą spełniać także dodatkowe kryteria, związane z ich aktualnym stanem zdrowia.

Czy osocze pobrane od ozdrowieńców zamieni się w lek dla chorych zdecyduje szczegółowe badania prowadzone w laboratorium w Białymstoku. Jeśli badania potwierdzą, że osocze ma tak zwane wysokie miano przeciwciał przeciwko koronawirusowi i nie ma przeciwciał anty-HLA, może zostać przekazane do szpitali.

W stacjach krwiodawstwa zazwyczaj od jednego dawcy jednorazowo pobieranych jest 600 ml osocza. Jest ono później dzielone na porcje. Jedna porcja – 200 ml –  stanowi jedną jednostkę osocza, co przekłada się na jedną dawkę leku, czyli nasze osocze może pomóc aż trzem osobom.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie RCKiK w Warszawie.

Jak geny wpływają na przebieg COVID-19?

Ozdrowieńcy mogą też pomóc naukowcom w badaniu wpływu genów na zachorowanie na COVID-19 po kontakcie z wirusem oraz przebieg choroby. Poszukiwane są zwłaszcza rodziny, w których osoby mieszkające pod jednym dachem różnie zareagowały na zakażenie koronawirusem. Projekt Odporni na Covid prowadzony przez Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie ma na celu przeprowadzenie badań całogenomowych, umożliwiających opracowanie nowego rodzaju testu.

– Będzie to szybki i niedrogi test, dzięki któremu możliwa będzie ocena możliwego przebiegu choroby COVID-19 wywołanej przez koronawirusa (wirusa SARS-CoV-2) – czytamy na stronie projektu.

Taki test może przynieść wiele korzyści, w tym:

  • umożliwi szybkie i precyzyjne wskazanie tych osób, u których wirus będzie poważnym zagrożeniem dla zdrowia lub życia – zatem bardzo szybko będzie wiadomo, że właśnie te osoby będą potrzebować hospitalizacji i skorzystania ze sprzętu medycznego ratującego życie;
  • pomoże we wskazywaniu osób genetycznie opornych na zakażenie wirusem; takie osoby będą mogły bezpiecznie sprawować opiekę nad chorymi
  • przeprowadzony np. wśród pracowników służby zdrowia pomoże szybko wskazać te osoby, które mogą być szczególnie narażone na zakażenie i ciężki przebieg choroby, zatem nie powinny pracować z osobami chorymi na COVID-19
  • wspomoże opracowanie nowych metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa i zwalczania choroby, którą ten wirus wywołuje.

Do udziału w projekcie potrzeba ponad 1000 osób. Część z nich stanowią pacjenci hospitalizowani w CSK MSWiA, w tym pacjenci z ciężkimi objawami COVID-19. Natomiast pozostali uczestnicy to osoby, które przeszły zakażenie wirusem bezobjawowo lub nie zakaziły się w ogóle, mimo kontaktu z osobami zakażonymi (np. członkowie jednego gospodarstwa domowego, po wspólnej kwarantannie).

Zakwalifikowane osoby oddadzą próbkę krwi we wskazanym laboratorium analitycznym. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie odporninacovid.pl.

Czytaj także: Jak sobie radzić, gdy dopadnie nas COVID-19?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielkopolska: Kolejne zakażenia koronawirusem. Na szczęście znacznie mniej
Następny artykułPomoc dla branż hotelarskiej i eventowej. W poniedziałek spotkanie