A A+ A++

Niedawno informowaliśmy, że ozdrowieńcy z województwa warmińsko-mazurskiego mogą oddać osocze jedynie w olsztyńskim RCKiK. Na szczęście sytuacja się zmieniła.

Skontaktował się wtedy z nami nasz czytelnik.
— Jestem ozdrowieńcem. W telewizji zobaczyłem informację, że moje osocze może pomóc innym. Zgłoś się do jednego z Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i oddaj osocze — usłyszałem, więc postanowiłem skontaktować się z najbliższym mi elbląskim oddziałem. Okazało się jednak, że RCKiK w Elblągu osocza nie pobiera i muszę pojechać do Olsztyna. Chciałbym pomóc, ale nie jestem w stanie kilka razy w miesiącu przemierzać ponad 100 kilometrów. Czy ta sytuacja się zmieni? Myślę, że w Elblągu i okolicach znaleźliby się ochotnicy, ale dystans, który musieliby pokonywać, może ich skutecznie zniechęcić do pomocy — powiedział nam elblążanin.

Zapytaliśmy wówczas dyrektorkę olsztyńskiego RCKiK, czy w planach jest wprowadzenie możliwości oddawania osocza również w innych miastach województwa.
— Procedurę przeprowadzić można tylko w tych oddziałach, które są wyposażone w separatory, a te są tylko w Elblągu i Iławie — informowała Grażyna Kula.

Oddanie osocza miało się wiązać z kilkoma podróżami do olsztyńskiego centrum krwiodawstwa. Procedura wygląda bowiem następująco — najpierw oddaje się je trzy razy co tydzień, po miesiącu sprawdza się poziom przeciwciał i znów trzykrotnie oddaje osocze. Również z zachowaniem tygodniowych odstępów.

Okazuje się jednak, że na zmiany nie trzeba było czekać długo. Kilka dni temu na stronie Urzędu Miejskiego w Elblągu pojawiła się informacja dla mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości.
— Ozdrowieńcy z Elbląga i okolic, którzy chcieliby oddać osocze, nie muszą jechać do Gdańska czy Olsztyna. Osocze mogą oddać w elbląskim Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie — poinformowały władze miasta.

To nie koniec zmian. Osocze można już oddać również w oddziale w Iławie.
Na stronie olsztyńskiego RCKiK w zakładce „Ozdrowieńcy” zapoznamy się z zasadami kwalifikacji ozdrowieńców do oddania osocza. Znajdziemy tam także ankietę — jeżeli chcemy oddać osocze, wtedy należy wypełnić ją i wraz ze zdjęciem lub skanem dodatniego wyniku badania na SARS-CoV-2, które pobrać możemy ze strony pacjent.gov.pl, wysłać na adres: [email protected] i poczekć na telefon z centrum.

kk

***

Dołącz do nas!

“Maseczka to znak solidarności”. To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale “z dystansem”.

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł17 osób podzieliło się swoją krwią
Następny artykułBon na dotację – środki na uzyskanie unijnego wsparcia – do jutra można zgłaszać wnioski