A A+ A++

Problem z owsikami jest uciążliwy dla wszystkich domowników – tylko określone działania są w stanie skutecznie ograniczyć rozwój pasożytów. Dowiedz się, jak przeprowadzić domowy test na obecność owsicy. Sprawdź, co możesz zrobić, by szybciej uporać się z chorobą.

Owsiki w domu – uciążliwy problem

Problem owsików jest popularny zwłaszcza wśród najmłodszych. Obecność pasożyta zwykle wykrywa się właśnie u dzieci – najczęściej jest to wynik zabaw np. w piaskownicach lub z rówieśnikami przenoszącymi owsicę.

I choć choroba sama w sobie nie stanowi dużego zagrożenia ani dla dzieci, ani dla rodziców, to potrafi się rozprzestrzeniać bardzo szybko. Nawet kilka godzin bezpośredniego kontaktu może doprowadzić do jej rozszerzenia na pozostałych domowników. Kluczowe jest więc szybkie rozpoznanie i zapobieganie dalszemu rozwojowi owsików.

Owsiki – jak rozpoznać problem?

Głównym objawem owsicy u dzieci jest ich niespokojny sen. Owsiki aktywują się w godzinach nocnych i składają jajeczka w okolicy odbytu. To powoduje trudności z zasypianiem u najmłodszych, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, bladość skóry.

Podejrzewasz, że Twoje dziecko cierpi na owsicę? Sprawdź, jak przeprowadzić domowy test na pasożyty.

  • Weź kawałek przezroczystej taśmy klejącej i przyklej ją do skóry dziecka w okolicy odbytu, lekko uciskając, a następnie odrywając.
  • Następnie przyklej taśmę na niewielką przezroczystą płaską powierzchnię – może być to kawałek plastiku lub szkła.
  • Tak przygotowany wymaz zanieść do laboratorium parazytologicznego.
  • Próbki najlepiej pobierać 3 razy dziennie lub robić to regularnie przez kilka kolejnych dni.

Owsica – jak ją leczyć?

W przypadku, gdy domowy test na pasożyty potwierdzi obecność owsików w organizmie dziecka, należy podjąć działania zapobiegawcze. Po potwierdzeniu diagnozy u lekarza można sięgnąć po leki bez recepty. By zwiększyć skuteczność kuracji, warto ją powtórzyć po 2-3 tygodniach od rozpoczęcia.

Owsica w domu wymaga także podjęcia nadzwyczajnych środków ostrożności – w pierwszej kolejności zadbaj o to, by choroba nie nawróciła. Zadbaj o codzienną zmianę piżam oraz pościeli w trakcie kuracji. Sprawdzaj też, czy Twoje dzieci regularnie zmieniają bieliznę. Wszystkie ręczniki, bieliznę oraz pościel pierz w wysokich temperaturach.

Owsiki mogą osadzać się także na przedmiotach codziennego użytku. Zadbaj o czystość mebli – przecieraj je regularnie mokrą ścierką. Konieczne może się okazać także wypranie maskotek, z którymi dziecko ma regularny kontakt.

Jeśli Twoje dziecko uczęszcza do szkoły lub przedszkola, poinformuj placówkę o problemie. Pracownicy powinni również podjąć działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się owsicy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWłocławek. Śmierć 3-latka w ośrodku opiekuńczo-wychowawczym
Następny artykułZaginieni Łódź. Zaginął Edward Stańczak. Mężczyzna może mieć zaniki pamięci