A A+ A++

Przysmak z babcinego ogrodu czy “owoc wróżek”?

Wielu z nas agrest kojarzy się z przydomowymi ogródkami i smakiem dzieciństwa. Nadaje się do jedzenia na surowo, ale sprawdza się również w przetworach na zimę. Dżem, a może kompot agrestowy? Dla niejednej osoby jest to smak nostalgii, przypominający sielskie wakacje spędzane na wsi.

Dużą popularnością agrest cieszył się na stołach Brytyjczyków i to już w XVIII wieku. Z tego okresu wywodzi się prawdopodobnie najstarszy przepis na agrestowy sok z 1727 roku. Zresztą owocowe krzewy rozbudzały wyobraźnię nie tylko kucharzy. W przeszłości Anglicy opowiadali sobie legendy, według których rośliny miały być siedzibą wróżek i leśnych duszków.

Kto powinien unikać agrestu?

Mimo tych pozytywnych skojarzeń nie wszyscy będą czuć się bajecznie po spożyciu owoców. Kto powinien ich unikać? Przeciwwskazaniem do jedzenia agrestu są problemy z żołądkiem. Ostrożność muszą zachować osoby dotknięte wrzodami żołądka i dwunastnicy, zapaleniem jelit oraz refluksem. Degustacja może bowiem skutkować nasileniem dokuczliwych objawów. Należą do nich m.in. zaparcia i wzdęcia.

Alergia — w tej sytuacji zaszkodzi nawet mała porcja

Do tej pory raczej unikałeś jedzenia agrestu i nie wiesz, jak zareaguje twój organizm? Na baczności muszą mieć się osoby, u których stwierdzono alergię na inne owoce z rodziny różowatych — w tym porzeczki i truskawki. Nadwrażliwość na salicylany również jest powodem do unikania agrestu w diecie. Uczulenie może objawiać się pokrzywką na skórze lub dusznościami.

Agrest w diecie cukrzyka — czy jest dozwolony?

Agrest sprzyja odporności i usuwaniu toksyn z organizmu. Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z tych walorów123RF/PICSEL

Nie wszystkie owoce powinny pojawiać się w jadłospisie diabetyków. Jak w tym kontekście wygląda sytuacja “winorośli północy”? Okazuje się, że indeks glikemiczny agrestu jest niski. Mieści się w przedziale 15-25 (w zależności od odmiany). Wynika z tego, że może pojawiać się na talerzach cukrzyków, jednak najlepiej w wersji nieprzetworzonej. Dżemy, konfitury czy inne rarytasy, do których przyrządzenia używa się dużych ilości cukru, nie są dobrym wyborem.

Co więcej, świeże owoce agrestu są niskokaloryczne i zawierają dużą ilość błonnika. Sprzyjają hamowaniu gwałtownych skoków cukru, co jest istotne zarówno dla diabetyków, jak i osób stosujących diety odchudzające.

Prosty sposób na odchudzanie – domowa woda owsianaInteria Kulinaria

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBytomskie Centrum Kultury zaprasza na spektakl finałowy „Lato w Teatrze” 3 sierpnia
Następny artykułStepowienie Pałuk – artykuł z tygodnika Pałuki nr 17/1993