Opływowy design XXI wieku. Fot. Jen Talbot Design
W 2020 roku można zauważyć zmianę w podejściu do projektowania wnętrz mieszkalnych. Trendem jest nie tylko biophilic design, czyli wykorzystanie natury w projektowaniu, co według wielu badań redukuje stres, poprawia samopoczucie, produktywność i kreatywność. To również powrót mebli o organicznych formach, obłym kształcie i zaokrąglonych rantach, które popularne były w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. To one będą królowały na salonach przez kilka najbliższych lat. Podobnie, jak lastryko, czyli „marmur PRL-u”, a także złoto lub mosiądz. Nie znikną również eleganckie wzory kamienia z marmurową nitką.
Wzornictwo o subtelnych i opływowych formach – taki będzie również design przyszłości
Na instagramowych profilach wnętrzarskich można znaleźć sporo pięknych form mebli i akcesoriów o zaokrąglonych rantach. Mają subtelne, jak również odważne kolory i nawiązują do kształtów obserwowanych w naturze. Takie wzornictwo organiczne nie jest nowością w świecie designu. Było popularne już w czasach PRL-u, a najbardziej w latach 70. i 80. XX wieku. Dziś ten trend powraca, kiedy po latach dominującego minimalizmu czy prostych i funkcjonalnych form skandynawskich, pojawia się coś tak bardzo odmiennego. To właśnie geometryczny design z obłymi rantami zaprezentowany w nowoczesnym wydaniu. Jest piękny, szykowny i funkcjonalny, a także dzięki swoim zaokrąglonym kształtom wywołuje poczucie bezpieczeństwa i komfortu, co ceni się w domu. Pewnie dlatego z klasą ponownie powrócił do wnętrz całego świata. Świetne formy prezentuje na przykład skandynawska marka NORR11, która od dawna zaskakuje meblami nowej generacji.
Trend obłości dostrzegły również polskie marki wnętrzarskie, jak na przykład RAW, która stworzyła kilka ciekawych mebli z zaokrąglonymi rantami, m.in. biurko Rush, łóżko Puff i Haromy czy lustro Lark. Wiele z nich nagrodzono w prestiżowym konkursie Dobry Wzór 2020, który wyłania najlepiej zaprojektowane polskie produkty.
Ciekawie przedstawia się seria ręcznie wykonywanych mebli SPLOT, które zaprojektowała Zofia Strumiłło-Sukiennik. Formy nawiązują do pięknych tradycji Podlasia – regionalnej architektury i rękodzieła, a jednocześnie są przykładem modnego, nowoczesnego i naturalnego wzornictwa.
Obłe formy wypoczynkowe o ciekawej linii oferuje też polska marka Miuform, na czele z Agnieszką Możdżer, która zaprojektowała system siedzisk Miu Magic. Projekt został również nagrodzony w konkursie Dobry Wzór 2020, w kategorii Dom Modułowy.
Marmur i lastryko już się “nie kłócą” – oba są modne i eleganckie
Marmur i lastryko mają ze sobą wiele wspólnego. To dwa rodzaje naturalnego kamienia, dzięki którym można dodać szyku każdemu wnętrzu. Są też tacy, co lastryko (nazywane również lastrico i terazzo) nazywają “marmurem PRL-u”. Wtedy było tak bardzo popularne, jak dziś marmur. Niestety w dawnych latach kojarzyło się z niskobudżetowym budownictwem, w którym pojawiało się najczęściej na klatkach schodowych bloków mieszkalnych, szkół, ale też na parapetach czy w łazienkach. Dziś przedstawia różnorodne kolory, a z jego pomocą można stworzyć oryginalny look wnętrza. Lastryko świetnie prezentuje się w towarzystwie innych naturalnych materiałów i charakteryzuje się ogromną ilością zastosowań. Nadaje się na podłogę, ścianę, parapet, stolik, blat kuchenny czy łazienkowy. Odpowiednio skomponowane z drewnem, złotem, mosiądzem, naturalnym marmurem czy spiekiem kwarcowym o wzorze marmurowej nitki potrafi stworzyć aranżację pełną stylu i szyku.
Lastryko to produkt naturalny
Jego masa powstaje z naturalnych materiałów, do produkcji wystarcza woda, cement oraz resztki kamienia. Może mieć dowolny kolor masy i kruszywa, a także chropowatą lub idealnie gładką powierzchnię. Przy okazji zachowuje wysokie parametry odporności na wysoką temperaturę, uszkodzenia, zarysowania, detergenty czy kwasy. Dlatego nadaje się zarówno do środka domu, jak i na zewnątrz. Dużym plusem jest też cena, która jest niższa od innych rodzajów naturalnego kamienia.
W ofercie różnych producentów pojawiły się również płytki i blaty o wzorach przypominających lastryko, na przykład kolekcja HIKA od polskiej marki Cersanit.
Ciekawe blaty kuchenne ze wzorem lastryko, jak na przykład Chip Piasek, oferuje marka Kronospan. Ich powierzchnię tworzy płyta wiórowa pokryta laminatem, która od spodu wzmocniona jest papierem przeciwprężnym. To dodatkowa ochrona przed odkształcaniem czy wilgocią.
Marmur i lastryko w kuchni – wykończeniowy duet, który doda szyku
To dwa niezwykle eleganckie materiały, które z pewnością pomogą w zaaranżowaniu nowoczesnej kuchni w stylu art déco, maksymalistycznej czy eklektycznej z odrobiną elegancji. Marmurowe wzory i lastryko dobrze odnajdują się razem na blatach kuchennych, ścianie czy podłodze, w różnych kolorach i niekoniecznie tych samych. Na przykład szary spiek kwarcowy z marmurową nitką w kolorze bieli tworzy świetny duet z biało-czarnym lastryko.
Marmur i lastryko w łazience
Lastryko i marmur najczęściej kładzie się w części prysznicowej, kąpielowej i umywalkowej. Dodatkowo ich piękne wzory i kolory podkreśla wzór naturalnego drewna i złote dodatki. Razem potrafią stworzyć bardzo ciekawą kompozycję. Materiały te wymagają jednak dobrze przemyślanej koncepcji projektowej, łatwo można osiągnąć efekt kiczu, zwłaszcza kiedy eksperymentuje się z formami o różnorodnych stylach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS