WHO oraz lekarze na całym świecie stwierdzili, iż otyłość jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Rosnąca liczba chorych oraz wynikające z tego problemu zdrowotne są jednym z prowodyrów przedwczesnej śmierci. Nieoficjalnie mówi się, iż nadmiar kilogramów jest przyczyną szeregu schorzeń – poczynając od migren, po nowotwory.
Nieprawidłowe BMI to wynik siedzącego trybu życia, stresu, złych nawyków żywieniowych, genetyki i chorób współtowarzyszących. Aby uświadomić społeczeństwo rozpoczęto wiele akcji prozdrowotnych, w tym kampanii sygnowanych autorytetami w dziedzinie zdrowia i fitnessu.
Problem otyłości dotyka ogromu społeczeństwa, bez względu na wiek, rasę oraz płeć. Osoby starsze są szczególnie narażone na negatywne konsekwencje wywołane nadmiarem kilogramów, m.in. ze względów na inne, towarzyszące choroby.
Zagrożenia związane z otyłością
Otyłość jest rodzajem patologizmu, doprowadzającego do zwiększonej masy ciała i poszerzającej się tkanki tłuszczowej. Na skutek zmian w obrębie całego organizmu dochodzi do wielu schorzeń, ograniczeń i dalszych patologii, doprowadzających do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Problem nadmiernej otyłości dotyczy ponad 400 mln osób na świecie, co klasyfikuje ją na szóstym miejscu pod względem śmiertelności i znaczących zmian w obrębie jakości życia. Rosnące liczby niepokoją lekarzy, którzy jednogłośnie stwierdzili, iż otyłość jest najniebezpieczniejszą, współczesną chorobą.
Kumulacja lipidów tłuszczowych wpływa na cały organizm pacjenta – poczynając od mięśni, po narządy i komórki całego ciała. Jej nadmiar nie tylko obciąża stawy, ale także doprowadza do stanów zapalnych, które z kolei przyczyniają się do szeregu niebezpiecznych następstw. Nadmiar tkanki może więc utrudniać wykonywanie prostych, podstawowych czynności. W tym celu, oprócz pomocy lekarzy i dietetyków, warto zaopatrzyć się w kilka przyborów, ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Wśród nich wyróżnia się:
Osoby starsze mogą cierpieć na otyłość z dwóch powodów. Pierwszy to tzw. otyłość prosta, która wynika z nadmiaru zjadanych kalorii. Główną przyczyną jest brak świadomości, że wraz z wiekiem zapotrzebowanie na kalorii zmienia się– m.in. ze względu na inny, nowy tryb życia. Dlatego też tak ważne jest zaktualizowanie zapotrzebowania kalorycznego. Druga, nazywana jest wtórną i powiązana jest z endokrynopatią – a więc zaburzeniami na tle hormonalnym.
Przyczyny otyłości
Przyczyn otyłości wśród seniorów należy upatrywać m.in. w:
- Dużym procencie tkanki tłuszczowej. Tkanka trzewna, którą senior gromadził przez lata doprowadza ostatecznie do reakcji zapalnych, które z kolei przyśpieszając proces starzenia.
- Insulinooporności i cukrzycy – chociaż tu związek przyczynowo-skutkowy jest współzależny.
- Zmianach w organizmie, które są naturalnym krokiem związanym ze starzeniem. Jak podają badania, po 60 roku życia tkanka tłuszczowa w sposób naturalny gromadzi się wokół narządów, potęgując tym samym ryzyko otyłości. Niestety to proces, na który nie mamy bezpośredniego wpływu, dlatego ważne jest, aby zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe, prowadząc przy tym aktywny tryb życia.
Nawyki żywieniowe osób starszych
Podstawowym krokiem do walki z otyłością jest weryfikacja, analiza i ewentualna zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Krok ten jest konieczny, gdy uświadomimy sobie, że z wiekiem zmienia się zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze – poczynając od minerałów, po witaminy i kalorie.
Jak podają dietetycy, osoby starsze powinny wprowadzić suplementację, która pozwala organizmowi walczyć z wolnymi rodnikami, przyczyniającymi się do procesów starzeniowych. Na szczycie tej listy znajduje się witamina D3, witamina E, magnez oraz żelazo, wpływające na poziom erytrocytów we krwi.
Zmiana nawyków żywieniowych wśród seniorów jest jeszcze trudniejsza, bowiem wszystkie dotychczasowe przekonania i zwyczaje budowane były latami, czasami przez całe życie. Zmiana nawyków wymaga więc nie tylko pogłębiania i aktualizowania wiedzy, ale także bilansowania posiłków według zaleceń lekarza. Wszystko to musi iść w parze z koniecznymi medykamentami i nierzadko – prowadzonymi notatkami.
Nie ma na ten moment jednego, sztywnego jadłospisu, który sprawdzi się w przypadku każdej osoby starszej. Menu powinno być uzależnione od alergii pokarmowych, wszelkich chorób współtowarzyszących oraz trybu życia. Wśród najważniejszych i najczęściej wymienianych elementów diety wymienia się węglowodany złożone (kasze oraz ryż), a także dobrej jakości mięso i ryby, dostarczające kwasu omega-3.
Artykuł sponsorowany
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS