Funkcje niektórych rzeczy, z którymi każdego dnia mamy kontakt bywają zdumiewające. Niektórzy ludzie wciąż nie wiedzą, np. do czego jest przeznaczony otwór w zlewie. Jedno jest pewne – nie stworzono go „mimowolnie”. Jego funkcja jest kluczowa.
Do czego służy oczko w zlewie?
Specyficzne otwory mieszczą się zawsze w górnej części nie tylko zlewu, ale także wanien. Są małe (w wannach przeważnie odrobinę większe), a ich rola jest nieoceniona. Ich celem jest przeciwdziałanie nadmiernemu zapełnieniu sprzętów sanitarnych wodą, a w związku z tym zalewaniu domów.
Na przykład, gdy po zatkaniu zlewu korkiem będziesz wlewać do niego wodę, a po chwili zajmiesz się czymś innym i zapomnisz o lejącej się cieczy, to otwór ją swobodnie ją odprowadzi i tym samym ochroni przed zalaniem podłogi, a tobie oszczędzi dodatkowej pracy związanej ze sprzątaniem. Jeszcze jeden przykład: pomyśl, że armaturze łazienkowej nie ma żadnej szczeliny. Gdy nalejesz całą wannę wody, a potem do niej wejdziesz, to nadwyżka płynu wyleje się na posadzkę. Dziurka na górze wanny przeciwdziała takim zagwozdkom, dzięki niej nalejesz do wanny tyle wody ile potrzeba i nic nie wyląduje na podłodze.
Sposób działania otworu w zlewie jest bardzo prosty
Oczko jest skonsolidowane z odpływem aparatury sanitarnej i wlatująca do niego woda jest prowadzona konkretnym tunelem do odpływu, a potem do rury. Wobec tego nie zalewa pomieszczeń, tylko zostaje pomyślnie odholowywana do kanału ściekowego. To przemyślana i pożyteczna taktyka.
Otwór w zlewie wymaga czyszczenia. Jak się za to zabrać?
Otwór trzeba systematycznie myć, ponieważ mogą osadzać się w nim zarazki i pleśń, które są szkodliwe dla zdrowia. Z tego powodu w trakcie porządków musisz go staranne wyczyścić. Oto kilka metod.
Zwilż wacik octem, a potem usytuuj w otworze tak, by był zablokowany. Odczekaj kilka godzin, a jeszcze lepiej zostaw go tak na całą noc. Rano wyciągnij wacik – bakterie i zanieczyszczenia znikną bez śladu. Teraz nałóż detergent, którym szorujesz zlew na nieprzydatną szczoteczkę do zębów i zacznij myć nią otwór – zarówno stronę zewnętrzną, jak i wewnętrzną.
Czytaj też: Posmaruj brwi tym środkiem z apteki. Efekt lepszy niż u kosmetyczki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS