A A+ A++

Jaką chcielibyśmy mieć Częstochowę za 20 lat? Piękną i bogatą – to oczywiste. Ale konkretnie? Może pobudzę wyobraźnię Czytelników, przedstawiając swoje marzenia. A więc: pustawe dziś śródmieście pełne ludzi na chodnikach. Jedni robią zakupy, inni siedzą w ogródkach kawiarnianych, jeszcze inni spieszą do pracy lub szkoły albo załatwić jakieś sprawy. Ulice Częstochowy są zielone, wysadzane drzewami, ze spokojnym, płynnym ruchem i tak bezpieczne, że można siedmiolatka samego wysłać do szkoły pieszo lub na rowerze, a seniorzy nie boją się przejść przez jezdnię.

Marzy mi się miasto z nowoczesnymi firmami, dającymi dobrze zarobić, a przynajmniej przyzwoicie. Może pozytywnym efektem pandemii koronawirusa będzie to, że część częstochowian zapłaci na utrzymanie swoje i rodziny wg miejscowych, niższych niż w metropoliach stawek, ale zarabiając „pieniądze warszawskie” dzięki pracy zdalnej? Chciałbym też, żeby częstochowianie mówili o swoim mieście z sympatią – co dziś nie jest wcale oczywiste.

Marzenia Czytelników mogą być inne niż moje lub inaczej akcentowane – i o to w naszej akcji „Supermiasta” chodzi. Z burzy mózgów przeprowadzonej wraz z mieszkańcami chcemy wyłowić najważniejsze wyzwania dla Częstochowy, za którymi stoi większość. Przełóżmy więc nasze oczekiwania wobec miasta na zadania – takie konkretne, do wykonania. Prosimy o pomysły (trzy przykłady obok), które poddamy pod głosowanie.

W wyzwaniach, które chcemy z Czytelnikami znaleźć, wyznaczyliśmy na ich realizację rok 2040. Po pierwsze po to, by wykraczały poza przedsięwzięcia już przesądzone, planowane w magistracie pod kątem aktualnego budżetu unijnego (ten na lata 2014-2020 wciąż jest w „konsumpcji” – niebawem wyremontujemy al. Wojska Polskiego i wlot na Opole; zaś następny obejmuje lata 2021-2023). Po drugie – by horyzont nie był zbyt daleki, co rodziłoby pokusę bujania w obłokach.

Moment na określenie wyzwań dla polskich miast (akcję prowadzimy w całej Polsce) jest akurat… dobry. Bo pandemia przewartościowała nasze myślenie. Ale i dla władz miasta nowa rzeczywistość, tak finansowa, jak i społeczna, oznacza konieczność weryfikacji planów i strategii.

Obok wyzwań dla miasta szukamy ich też dla regionu. Wszak Częstochowa nie jest samotną wyspą, lecz ośrodkiem ciążenia, centrum dla bliższej i dalszej – może dziś zbyt małej? – okolicy. Miasto i region to naczynia połączone.

Przykładowe wyzwania dla miasta i regionu

Na propozycje wyzwań miejskich i regionalnych czekamy do poświątecznego wtorku, 6 kwietnia. Z zebranych propozycji poddamy pod głosowanie 12 dla Częstochowy i 12 dla regionu – by w głosowaniu internetowym wyłonić po siedem zwycięskich. Piszcie na: [email protected] lub [email protected]

Bardzo jesteśmy ciekawi, co się okaże dla częstochowian i mieszkańców regionu najważniejsze. Czekamy też na dłuższe wypowiedzi o przyszłości Częstochowy, najciekawsze opublikujemy.

Poniżej podajemy po dwa przykładowe wyzwania dla Częstochowy i regionu – ale pod głosowanie, jak wspomnieliśmy, chcemy poddać po 12 (w sumie 24):

• Zatrzymać kurczenie się miasta. Częstochowa ma dziś już tylko 211 tys. mieszkańców, a ich liczba, spośród dużych ośrodków, spada niemal najszybciej. Emigrują zwłaszcza ludzie młodzi.

• Tramwaj w nowych dzielnicach. Rozszerzenie sieci o najszybciej dziś rozbudowującą się Parkitkę, a także o te części „starych” dzielnic (Północ, Raków), skąd do tramwaju jest za daleko.

• Jurajski Park Narodowy. Ochrona w postaci rezerwatów nie wystarcza – np. Lasy Państwowe prowadzą wyręb w otulinie Sokolich Gór. Dokumentacja parku narodowego była gotowa już w 1995 r.

• Pociągiem do Katowic w godzinę. Szybkie – ale też częste i regularne, co godzinę, połączenie – zwiększyłoby szanse znalezienia atrakcyjnej pracy bez wyprowadzania się z Częstochowy.

Ważne daty

• 6 kwietnia. Do tego dnia czekamy na propozycje najważniejszych wyzwań do roku 2040

• 16 kwietnia. Zaczynamy głosowanie, by spośród nadesłanych propozycji wybrać zwycięską siódemkę

• 7 maja. Ogłaszamy zadania, które zyskały największe poparcie czytelników „Gazety Wyborczej”.

Nasz adres: [email protected] lub [email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułThriller w debiucie Sousy – Polska remisuje z Węgrami
Następny artykułW świątecznych i wiosennych porządkach pomoże hurtownia Jurex! [ Strefa biznesu ]