A A+ A++

W czwartek oficjalnie zainaugurowano powstanie innowacyjnego Centrum Naukowo-Szkoleniowego Opieki Senioralnej NIGRiR w Konstancinie–Jeziornie. Będą się w nim kształcić lekarze, personel opiekujący się seniorami oraz opiekunowie, którzy ze starszymi osobami są na co dzień.

Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji aktywnie uczestniczy w kształtowaniu polityki senioralnej, wspierając m.in. Międzyresortowy zespół ds. systemowych rozwiązań związanych z opieką nad osobami starszymi, współpracując z ministrami oraz tworząc nowe standardy opieki nad seniorami. Dyrektor NIGRiR prof. Agnieszka Neumann-Podczaska powiedziała podczas otwarcia, że w nowo otwartym Centrum będą się edukować lekarze, fizjoterapeuci, dietetycy, psychologowie i opiekunowie, którzy każdego dnia są obecnie w życiu seniora. 

– Marzy mi się, że wkrótce przyjadą tu opiekunowie. Niech przyjadą ze swoimi podopiecznymi. Niech dostaną tu wsparcie. Marzy mi się, by ten pomysł przenieść do samorządów – mówiła prof. Agnieszka Neumann-Podczaska.

Coraz więcej seniorów

– Starszych osób będzie coraz więcej. Z opieką nad nimi sobie poradzimy tylko wtedy, gdy zaczniemy już teraz. Liczę, że NIGRiR będzie tym miejscem, w którym będą opracowywane standardy, bo tego nam najbardziej potrzeba – dodała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz

Liczba seniorów, czyli osób w wieku 65+ systematycznie będzie się zwiększać. Obecnie na 37,4 miliony Polaków 7,8 tys. to właśnie seniorzy. W 2050 roku GUS przewiduje, że będzie nas nieco ponad 34 miliony, ale seniorem będzie co czwarty. Tylko do 2035 roku liczba osób w wieku 80+ wzrośnie według przewidywań o 67%. Przewiduje się, że w niektórych grupach wiekowych nawet o połowę wzrośnie liczba osób niesamodzielnych, wymagających stałego wsparcia. Te wyzwania demograficzne wiążą się nie tylko ze zwiększeniem wydatków na ochronę zdrowia, ale również ze zmianą myślenia o opiece nad osobami starszymi.

Czego potrzebują seniorzy?

Biorąc pod uwagę dane, można powiedzieć, że starsze osoby oprócz opieki czysto medycznej potrzebują też wsparcia psychologicznego, a najczęściej obecności bliskich. Według badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia, 25 proc. seniorów nie wychodzi z domu, by spotkać się z innymi osobami. Co 10 starsza osoba nie jest odwiedzana w domu przez bliskich. 5 proc. osiemdziesięciolatków nigdy nie wychodzi z domu. 30 proc. seniorów nie ma relacji z bliskimi.  

Dominującą potrzebą seniorów jest opieka zdrowotna. W porównaniu z Europą Zachodnią, stan zdrowotny polskich seniorów jest średni i słaby. Polska jest zaledwie na 76 pozycji w rankingu ponad 90 krajów stwarzających odpowiednie warunki dla starszych osób (wg Global AgeWatch Index).

Najlepiej seniorzy mają w Szwajcarii

Najlepszym miejscem do życia dla osób starszych  okazała się Szwajcaria, tuż za nią plasują się Norwegia i Szwecja. Kraje na szczycie listy podjęły działania na rzecz poprawy jakości  życia osób starszych. Wdrażają politykę senioralną, która promuje wsparcie socjalne, powszechną opiekę zdrowotną oraz sprzyjające środowisko fizyczne i społeczne dla osób starszych, w tym pomoc ze strony organizacji społecznych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułINSTALKRK: Uchwała o wypłacie dywidendy za 2023 rok
Następny artykuł[SZKOLNE WIEŚCI] Zakończenie roku szkolnego w II LO