A A+ A++

Prace są już mocno zaawansowane, w przyszłym roku placówka przyjmie pierwszych pacjentów – mowa o Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie.

Pierwsza część DCZPDM ma być gotowa jesienią przyszłego roku. Otwarte zostaną Poradnia, Przychodnia Zdrowia Psychicznego oraz Oddział Dzienny. W tym tygodniu budowę wizytował prezydent Robert Raczyński. Ostatnia tego typu wizyta gospodarska miała miejsce w lipcu tego roku.

– Gołym okiem widać postęp prac – przyznaje włodarz Lubina. – Budynek wewnątrz wygląda już równie imponująco, co na zewnątrz. DCZPDM jest jedną z naszych priorytetowych inwestycji, ponieważ będzie to jeden z nielicznych takich obiektów w Polsce. Zapotrzebowanie w dziedzinie psychiatrii dziecięcej jest w naszym kraju ogromne – dodaje.

Obecnie pierwszy etap budowy jest na ukończeniu. Prawie gotowa jest już pierwsza część budynku, gdzie mieścić się będą poradnie oraz przychodnia zdrowia psychicznego, prowadząca zajęcia oddziału dziennego. – Ta część budynku jest obecnie w trakcie odbiorów przez straż pożarną, sanepid i nadzór budowlany, są one niezbędne, by mógł on zacząć funkcjonować tłumaczy Tomasz Jeger, prezes RTBS w Lubinie, które nadzoruje tę inwestycję.

Równocześnie realizowany jest też drugi etap inwestycji – budowa całodobowego oddziału dla dzieci i młodzieży. W tej części wylewane są obecnie posadzki, stawiane są ścianki działowe, równocześnie wykonywana jest elewacja, trwa też zagospodarowywanie terenu wokół całego budynku.

W DCZDPiM cały czas trwa też rekrutacja specjalistów i osób, które będą współpracowały z placówką. Oferty pracy oraz wszelkie szczegóły, dotyczące rekrutacji i warunków, jakie należy spełnić, można znaleźć na stronie internetowej placówki: www.dczpdm.lubin.pl .

Specjaliści nie kryją, że potrzeby w dziedzinie psychiatrii i dziecięcej są ogromne. Problem jest w całej Polsce. Liczba zachorowań wzrosła zwłaszcza po pandemii. Według szacunków z samego naszego powiatu aż 4 tys. dzieci potrzebuje pomocy, a z Dolnego Śląska – około 50 tys. dzieci i młodzieży! Lubin walczy z problemem już od 2017 roku, kiedy otwarto dzienne poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Jako pierwszy samorząd w Polsce, Lubin rozpoczął też budowę szpitala psychiatrycznego.

Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie to ośrodek, który zapewni wsparcie specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży, w tym psychiatrów dziecięcych, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych, terapeutów zajęciowych oraz pielęgniarek.

DCZPDM będzie zabezpieczać realizację opieki w zakresie ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży na wszystkich trzech poziomach referencyjności. Na I poziomie referencyjnym znajduje się Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży.

Jest to pierwsze miejsce kontaktu pacjenta z systemem, gdzie odbywa się diagnoza zgłaszanego problemu. Ustalony zostaje indywidualny plan leczenia i krótkoterminowe oddziaływania psychoterapeutyczne oraz wsparcie psychospołeczne.

Na II poziomie referencyjnym znajduje się Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, w skład którego wchodzi Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Oddział Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży. Jest to poziom dedykowany pacjentom wymagającym diagnozy lekarza psychiatry, specjalistycznych oddziaływań psychologicznych i psychoterapeutycznych lub zintensyfikowanego leczenia w formie oddziału dziennego. Oddział Dzienny przeznaczony jest do kompleksowego leczenia pacjentów z rozpoznaniem zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, wymagających specjalistycznych, zwykle bardzo intensywnych, oddziaływań terapeutycznych wykraczających poza możliwości Poradni, lecz w danym momencie niewymagających pobytu na oddziale całodobowym.

Na oddziale dziennym przewidziano pobyt dzieci w wieku szkolnym, łącznie 104 pacjentów w podziale na trzy grupy wiekowe; klasy szkoły podstawowej od zerówki do klasy III, klasy szkoły podstawowej od klasy IV do VIII oraz klasy szkoły średniej od klasy I do IV.

Ostatni, III poziom referencyjny, zajmuje Ośrodek Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej, mający w swojej strukturze Izbę Przyjęć oraz Oddział Całodobowy Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży. Ten poziom dedykowany jest pacjentom w stanach nagłych oraz wymagających całodobowej opieki oraz specjalistycznej diagnozy lub farmakoterapii. Pacjent leczony w warunkach oddziału dziennego lub całodobowego ma zapewnioną możliwość realizacji obowiązku szkolnego.

Ośrodek będzie dysponował łącznie 41 łóżkami z podziałem na oddział stacjonarny dzieci młodszych i oddział stacjonarny dzieci starszych. Infrastruktura została tak przygotowana, aby mali pacjenci mogli realizować obowiązek szkolny.

Fot. BM, KD

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZakopane i Kevin Sam w Domu
Następny artykułĆwierć miliarda złoty kary na Energę. Jest decyzja prezesa URE