– Cieszymy się, że możemy zaprosić w drugi weekend września na Rybnik Foto Festival i spotkanie z 17 fotografkami i 11 fotografami. Zaplanowaliśmy 5 godnych uwagi prezentacji autorskich, 6 ciekawych wystaw, 11 wyjątkowych pokazów slideshow i fotokastów, 2 wykłady praktyczne i konsultacje – mówią Nina i Marcin Giba.
Nina i Marcin Giba o festiwalu:
– Dwa lata temu, w słowie wstępnym do naszego katalogu pisaliśmy, że świat stanął na krawędzi, a znany nam dotąd porządek został rozbity. Jakże dalece myliliśmy się wtedy myśląc, że jeśli pandemia nie zagrozi otwartości na spotkanie z drugim Człowiekiem to będziemy bezpieczni.
Tegoroczna edycja RFF mogłaby posługiwać się cytatem Heraklita z Efezu, że „jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”, ponieważ doświadczyliśmy tego nominalnie i chyba w ogóle wszyscy od 2020 roku odczuwamy dojmującą „niestałość”. Jednak mamy nadzieję, że wymuszone zmiany, w tym rebranding marki RFF (obecnie Rybnik Foto Festival) i przenosiny z jednego miejsca, w którym spotykaliśmy się przez 18 edycji, do trzech różnych miejsc, nie wpłyną znacząco na atmosferę festiwalu, a jeśli tak – to oby na korzyść.
W obliczu wojny i wielu kryzysów, które są dzisiaj doświadczeniem wielu z nas, musieliśmy sobie zadać pytanie, czy kontynuowanie idei RFF z 2004 roku ma jeszcze sens? Uznaliśmy, że pokazywanie tego, co w fotografii (wydaje nam się) jakoś pouczające i piękne, a przede wszystkim ważne i wartościowe, pełni istotną rolę w budowaniu poczucia pewnej tożsamości, czy przynależności, ludzi obdarzonych wrażliwością i empatią.
Chcemy pozostawać otwarci i światłoczuli. Wierzymy, że nasza publiczność przyjeżdża do Rybnika żeby Widzieć i Słyszeć, bo to znaczy Wiedzieć więcej. I że przyjeżdża właśnie po doświadczenie wspólnoty – tej kruchej wartości, która ma siłę by zło dobrem zwyciężać.
Dlatego cieszymy się, że możemy zaprosić w drugi weekend września na spotkanie z 17 fotografkami i 11 fotografami. Zaplanowaliśmy 5 godnych uwagi prezentacji autorskich, 6 ciekawych wystaw, 11 wyjątkowych pokazów slideshow i fotokastów, 2 wykłady praktyczne i konsultacje. Zapraszamy również do pokazania swoich prac w naszym ‘fotograficznym hyde parku’, czyli Galerii Otwartej – otwartej dla każdej i każdego. Do testowania nowości sprzętowych i kuchni Ukrainy, dostarczonej przez uchodźczynie przebywające w Rybniku. Zapraszamy do zwiedzania zjawiskowej Zabytkowej Kopalni Ignacy, która będzie głównym salonem naszych spotkań. No i w ogóle do bycia z nami w dniach 9-11 września, bo naprawdę warto!
Od lewej Marcin Giba, Prezydent Piotr Kuczera, Nina Giba
Słowo do Prezydenta Miasta Rybnika Piotra Kuczery
Inspirujące spotkania, atrakcyjne wystawy i instalacje, twórcze warsztaty – tak od lat wyglądał Rybnicki Festiwal Fotografii. Dziś – pod zmienioną marką Rybnik Foto Festival, ale z tą samą energią osób organizujących przedsięwzięcie i z udziałem Miasta w roli partnera głównego – wydarzenie kolejny raz oferuje ciekawy program kilkudniowego spotkania ze sztuką uwieczniania świata w obiektywie. Bardzo się cieszę, że Festiwal zaistnieje w przestrzeni miasta, w jakże ważnych dla tożsamości i historii Rybnika miejscach. Jestem przekonany, że Zabytkowa Kopalnia Ignacy czy kaplica dawnego szpitala Juliusz staną się doskonałym tłem dla planowanych wydarzeń. Wszystkim uczestnikom Festiwalu życzę niezapomnianych wrażeń związanych z odkrywaniem tajników fotografii. Niech tym emocjom towarzyszy również przyjemność z odkrywania różnych obliczy Rybnika – miasta dobrego do życia, atrakcyjnego dla turystów, a przy tym otwartego na różne dziedziny sztuki.
Program Rybnik Foto Festival
piątek, 9 września
Kaplica szpitalna pw. św. Juliusza [ul. 3 Maja 18]
17:00 otwarcie wystawy Locals Katerina Kouzmitcheva
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna [ul. J. Szafranka 7]
18:30 otwarcie wystaw
Rafa/Fitoplankton/Ocean przyszłości Alicja Wróblewska
Gradienty: wydobycie Magda Gramsz | Ola Krośniak | Jola Olubińska-Charuba | Asia Smołka | Kasia Szwarc
19:30 pokaz slideshow
Roman Kalinowski Przystań | Katarzyna Heczko Bodora Pomiędzy | Michał Konrad Rzeka | Sylwia Penc I am your Mirror | Jan Makowski Oddalenia | Karolina Maliszewska Zdjęcie do dowodu | Dominik Księżyk 1587 km | Jadwiga Janowska False Flag | Leszek Górski Acid | Anna Tomaka Nie mów do mnie głucha | Marcin Pawlukiewicz Jak w rodzinie. O działkach i działkowcach
sobota, 10 września
Zabytkowa Kopalnia Ignacy [ul. I. Mościckiego 3]
[Budynek Sprężarkowni]
12:30 otwarcie instalacji i wystaw: Ludzie Białorusi Pasha Kritchko | Granny/Babcia Olena Morozova | Transformacje Karolina Jonderko
[Budynek Szybu Kościuszko]
Spotkania autorskie
14:00 Wojciech Plewiński
15:00 Bartek Warzecha
16:00 Anna Liminowicz
17:00 Kasia Stręk
18:00 Bownik
Kulturalny Club [Rynek 3]
21:00 koncert zespołu Bukowicz | dj set Dany d’Angelo
niedziela, 11 września
Zabytkowa Kopalnia Ignacy [ul. I. Mościckiego 3 / Budynek Stolarni]
wykłady praktyczne i konsultacje sponsorowane przez Fujifilm:
12:30 Dariusz Ogłoza O receptach na udaną fotografię dzikiej przyrody
14:30 Ewa Meissner Wprowadzenie do fotoedycji
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS