Aby przedłużyć świeżość produktów, umieszczamy je w lodówce. Okazuje się, że nie wszystkie produkty powinny do niej trafiać. Czego nie należy w niej przechowywać?
W lodówce nie powinien znaleźć się miód. Optymalne temperatura, w jakiej należy go przechowywać, nie powinna być niższa niż 10-15°C. Zatem chłodziarka to nie najlepsze miejsce – panuje w niej temperatura zazwyczaj oscylująca w granicach 4-5°C. W takich warunkach produkt może utracić swoją gładką konsystencję i ulec krystalizacji.
Nie należy tam wkładać także czekolady. Niektórzy jednak sądzą, że to znakomity sposób, aby uchronić ją przed rozpuszczeniem, ale w rzeczywistości jest to prosta droga do utraty korzystnych właściwości obecnego w niej kakao. Czekolada traci również walory smakowe. Najlepiej przechowywać ją po prostu w szafce, gdzie jest ciemno, a temperatura nie jest zbyt wysoka.
Kolejny produkt, który nie lubi lodówkowej atmosfery to chleb. Pieczywo trzymane w lodówce może szybciej czerstwieć i będzie bardziej podatne na pleśnienie. Należy je trzymać poza lodówką w temperaturze pokojowej, najlepiej w drewnianym chlebaku. Można też zawinąć je w lniany woreczek albo papierową torebkę, a nadmiar lepiej schować do zamrażalnika.
Poza lodówką należy przechowywać też cebulę. Może ona szybko chłonąć panującą tam wilgoć i zacząć zamieniać skrobię w cukier. W rezultacie warzywo zmięknie i będzie podatne na pleśnienie. Natomiast jej mocny aromat będzie łatwo przechodził na pozostałe produkty. Cebulę najlepiej włożyć do suchego pojemnika bez pokrywki i położyć w szafce lub w dobrze wentylowanym, ciemnym pomieszczeniu. Podobnie jest z czosnkiem, który także nie znosi chłodu. W chłodziarce główki utracą swój smak i aromat. W dodatku wilgoć i niska temperatura przyspieszają jego pleśnienie. Co prawda, w lodówce można trzymać czosnek, ale obrany i pokrojony.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS