25 września to Światowy Dzień Działania na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju (Global Day of Action), który jest obchodzony w rocznicę przyjęcia Agendy 2030 i 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, inaczej zwanych SDGs. W tym trudnym dla świata roku, w którym społeczność międzynarodowa mierzy się z pandemią COVID-19, tzw. Global Week zbiega się z obchodami 75-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wydarzenia odbywają się głównie online i można je śledzić na globalgoalweek.org lub pod hashtagiem #GlobalGoals. Jednak to działania, które biznes prowadzi na co dzień, mają szansę zmienić nasz świat na lepsze. Które obszary społeczne warto wspierać?
Cele SDG i ich społeczny odbiór
Gdyby kierować się tym, które obszary społeczne są najważniejsze dla mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, to były to działania będące odpowiedzią na cele SDG związane z dobrobytem społecznym. W tej kategorii dominują tematy istotne dla całego świata, takie jak głód (SDG 2), ubóstwo (SDG 1) i dbałość o zdrowie (SDG 3), ale również, ze względu na zmiany klimatyczne, działania w kwestii klimatu (SDG 13). I właśnie te cele, jako mieszkańcy naszej części Europy, wspieramy najchętniej zarówno finansowo, jak i w formie wolontariatu.
Można zauważyć, że są to potrzeby podstawowe. Dopiero w dalszej kolejności chcemy zajmować się odpowiadaniem na potrzeby wyższego rzędu, które wiążą się z nierównościami czy rozwojem społeczeństwa. Edukacja, godna praca czy równość płci są dla nas ważne, ale ich realizacja jest mniej pilna niż rozwiązywanie problemów głodu, ubóstwa, dbałości o zdrowie czy o klimat.
W badaniu „Filantropia w CEE 2020” w tej grupie wyróżniały się dwa cele: SDG 4, czyli zwiększenie dostępności i jakości edukacji (41 proc. wskazań) oraz SDG 8, tj. godna praca i wzrost gospodarczy (40 proc. wskazań), które zostały wymienione jako najważniejsze i najczęściej wspierane przez mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, również w formule wolontariatu.
Zrównoważony rozwój dla biznesu
Mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej zapytani o to, które cele powinien wspierać biznes, najczęściej wskazują SDG 9, czyli budowę stabilnej infrastruktury, promowanie zrównoważonego uprzemysłowienia oraz wspieranie innowacyjności (46 proc. wskazań). Choć pod tym celem kryje się szerokie spektrum aktywności, warto wspomnieć o przykładowych działaniach, jak np. niedrogie i łatwe w uruchomieniu mobilne sieci firmy Fairwaves, która wspiera społeczności wiejskie, zapewniając innowacyjne rozwiązania w zakresie mobilnej łączności internetowej.
Drugim w kolejności celem dla biznesu, który wskazało aż 40 proc. badanych, jest SDG 8, czyli promowanie stabilnego, zrównoważonego i inkluzywnego wzrostu gospodarczego, pełnego i produktywnego zatrudnienia oraz godnej pracy dla wszystkich ludzi. Z pewnością można by wskazać wiele przykładów działań, które wpisują się w ten cel, jak choćby inicjatywę Nestlé Na Rzecz Zatrudniania Ludzi Młodych Global Youth Initiative. Jej celem jest przeciwdziałanie bezrobociu wśród osób młodych poprzez rozwój kluczowych kompetencji i stwarzanie im realnych szans zatrudnienia.
Warto wspomnieć, że połowa mieszkańców naszego regionu (50 proc.) uważa, że biznes ma większą szansę realnie rozwiązać problemy społeczne niż rządy i politycy. Prawdopodobnie z tego względu co czwarty z nas chciałby, żeby biznes wspierał SDG 17, czyli tworzenie partnerstw na rzecz zrównoważonego rozwoju (27 proc.). Wysokie wskazania otrzymał również SDG 12, czyli odpowiedzialna konsumpcja i produkcja (34 proc.) oraz SDG 7, tj. zapewnienie wszystkim dostępu do źródeł stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii po przystępnej cenie (30 proc.).
SDG to nie tylko programy
UN Global Compact, czyli największa na świecie platforma angażująca biznes w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju, zwraca uwagę, że dla biznesu każde zagadnienie z zakresu zrównoważonego rozwoju może mieć różne wymiary. Dla przykładu, wsparcie edukacji może być postrzegane przez pryzmat powszechnego dostępu do nauki na wszystkich poziomach, większej liczby kształcących się osób, zwłaszcza kobiet i dziewcząt, tworzeni … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS