Firma ANYbotics, która została założona przez inżynierowie z Robotic Systems Lab z ETH Zurich, zaprezentowała nowe zdolności robota o nazwie ANYmal, którego mogliśmy bliżej poznać podczas ostatnich targów elektroniki użytkowej CES w Las Vegas. Teraz robot zdobył nowe umiejętności, które pozwolą mu sprawniej poruszać się w trudnym terenie, gdzie będą na niego czyhały różne zagrożenia.
ANYmal waży 50 kilogramów mierzy 70 centymetrów wysokości, porusza się na czterech nogach, posiada 12 ruchomych części i jest zdolny do przenoszenia ciężarów o wadze nieco przekraczającej 10 kilogramów. Urządzenia ma zainstalowany na swoim pokładzie LiDAR, masę zaawansowanych czujników i akumulatory pozwalające na pracę przez 90 minut w terenie.
Warto tutaj mocno podkreślić, że ważne modyfikacje w jego mechanice i algorytmach sztucznej inteligencji, pozwoliły uodpornić go na uderzenia, kopnięcia i poślizgnięcia. Nawet najpotężniejsze kopnięcia nie są w stanie wyprowadzić go z równowagi, i zaraz po ich otrzymaniu, robot kontynuuje wcześniej powierzone mu zadania.
W wykonywaniu i sprawnym poruszaniu się w różnym terenie pozwala mu również zaawansowane robotyczne ramię, ale robot testowany na poniższym filmie nie jest w nie wyposażony. Dzięki niemu ANYmal nie tylko może naciskać przyciski, chwytać za klamki i otwierać drzwi, ale również podnosić puszki lub śmieci oraz sprawnie wrzucać je do kosza. Urządzenie to jednak powstało głównie z myślą o inspekcjach obiektów przemysłowych, dlatego to na prezentacji ma kopułę z systemem czujników.
Zawiera ona czujniki do pomiarów wizualnych, termicznych i akustycznych. Moduł kamery 4K ma 20-krotny zoom optyczny, który umożliwia robotowi rejestrowanie kontroli wizualnej bez konieczności zbliżania się, kamera termowizyjna ma zakres temperatur od -20 do 500 stopni Celsjusza, kierunkowy mikrofon może rejestrować pomiary akustyczne w zakresie częstotliwości słyszalnych i ultradźwiękowych, a wbudowany komputer zapewnia ciągłą pracę, nawet gdy połączenie sieciowe jest niestabilne. A jeśli robotyczny inspektor będzie musiał zapuszczać się w ciemne zakątki obiektu, do rozjaśnienia służy reflektor LED o jasności 3500 lumenów.
Według zamysłu specjalistów ze Szwajcarii, maszyna świetnie będzie sprawdzała się jako pomocnik przy niebezpiecznych dla ludzi misjach w kopalniach, platformach naftowych lub gazowych. Robot ma też znaleźć zasto … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS