A A+ A++

Zobacz wideo
Edyta Golec o domu w Beskidzie. “Wymarzyłam go sobie”.

Nieoczywiste atrakcje w Beskidzie Śląskim, to miejsca, które z pewnością warto zobaczyć. Wiele osób zastanawia się, co poza wędrówką w górach można robić w tamtejszej okolicy. Przychodzimy z pomocą i prezentujemy listę trzech najciekawszych punktów na lokalnej mapie.

Przepiękny wodospad, czyli nieoczywiste atrakcje w Beskidzie Śląskim

Miłośnicy przyrody, którzy zastanawiają się jakie nieoczywiste atrakcje można znaleźć w Beskidzie Śląskim, z pewnością zachwycą się wodospadem.

Będąc w Wiśle, wystarczy udać się na spacer ulicą Czarne. Pośród przepięknej górskiej przyrody znajdziemy małą zaporę określaną mianem Wiślańskiej Niagary. Piękny ośmiometrowy wodospad został wybudowany na potoku Wisełka w latach 50. XX wieku.

Nieopodal znajduje się stara karczma, gdzie po romantycznym spacerze we dwoje, lub rodzinnym wypadzie można przycupnąć na moment, by później udać się w stronę Zameczku Prezydenta RP.

Atrakcje w Beskidzie Śląskim. Zamek Ignacego Mościckiego

W Wiśle Czarne znajduje się Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z czasów, kiedy u władzy był Ignacy Mościcki. Budynek został wzniesiony w latach 1931–1952. W skład dzisiejszego “Zameczku” wchodzi kilka obiektów, czyli Zamek właściwy, Gajówka oraz Zamek Dolny. Całość usytuowana jest na wysokości 615-650 m n.p.m. na północno-wschodnim stoku Zadniego Gronia. 

Ta lokalizacja już wcześniej skradła serce możnowładców. W 1906 roku arcyksiążę cieszyński Fryderyk Habsburg, postawił tam niegdyś pałacyk myśliwski. W okolicę zjeżdżała się szlachta i urządzano liczne polowania. Z biegiem czasu i historii obiekt trafił w ręce Ministerstwa Rolnictwa. Początkowo nie było pomysłu na zagospodarowanie pałacyku, jednak ostatecznie przeznaczono go na rezydencję Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Niestety budynek spłonął i pozostały po nim jedynie drewniane zabudowania. 

Po pożarze decyzją Sejmu Śląskiego obiekt odbudowano jako dar dla Prezydenta RP. W 2005 roku zamek oddano do ponownego użytkowania. Jako pierwszy miał szansę odpoczywać w nim prezydent Aleksander Kwaśniewski. Kiedy nie ma tam głowy państwa, zamek udostępniany jest dla zwiedzających.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ochorowiczówka, czyli coś dla miłośników sztuki

Nieoczywiste atrakcje w Beskidzie Śląskim to także miejsca pełne sztuki. Idealnym dowodem na ich istnienie jest Willa Ochorowiczówka – Muzeum Magicznego Realizmu, która znajduje się w Wiśle.

Miejsce to skupia w sobie obrazy, rzeźby i grafiki magicznego realizmu, który wywodzi się ze znanego wszystkim surrealizmu. Autorem pierwszych prac w nowym nurcie był niemiecki artysta Franz Roh w latach 20. XX wieku. Dzięki temu każdy miłośnik lub poszukiwać nietypowej sztuki ma szansę przenieść się do świata nieskrępowanej wyobraźni.

To właśnie tam realizm łączy się z metafizyką. Zwiedzający zadają sobie różne pytania, poszukują odpowiedzi i zachwycają się formą. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiał im zrobić remont. Nagrano, co robił przed domem
Następny artykułW każdym smartfonie, Maku, iPadzie, routerach, w Linuksie i BSD, znajduje się oprogramowanie stworzone przez NSA