A A+ A++

Wszystkie te fascynujące obiekty zostały wykryte za pomocą interferometru LOFAR, czyli wielkiej sieci radiowej na niskie częstotliwości. LOFAR jest obecnie największym radioteleskopem pracującym na najniższych częstotliwościach, jakie można obserwować z Ziemi.

Składa się on z 52 stacji i 70 tysięcy anten rozmieszczonych w dziewięciu różnych krajach: Holandii, Niemczech, Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Irlandii, Łotwie i Włoszech. Warto tutaj dodać, że w naszym kraju stacja znajduje się Bałdach pod Olsztynem, a w projekt zaangażowani są: Krzysztof Chyży z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Katarzyna Małek z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Dane pozyskane w trakcie obserwacji, zostały przeanalizowane za pomocą superkomputerów. System przetwarzał 1,6 terabajta danych na sekundę. Dzięki temu udało się zwiększyć rozdzielczość obrazów aż 20-krotnie. Nowe osiągnięcia możecie zobaczyć na opublikowanym filmie. Naukowcy chwalą się, że teraz możemy zobaczyć wiele obcych galaktyk w niedostępnych dotąd szczegółach.

Takie dobrodziejstwa pozwolą nam poznać historię … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdra Wodzisław zatrzymała klub Łukasza Piszczka
Następny artykułEwakuacja z Afganistanu: Kolejny samolot w drodze do Polski. “Jest duże opóźnienie”