A A+ A++

Nominacje do Tytułu Legnickiej Książki Roku 2021 otrzymało pięć wydawnictw, wybranych przez kapitułę konkursu spośród 24 ubiegłorocznych publikacji.

Nominacje do Tytułu Legnickiej Książki Roku 2021:

  • Tomasz Broda „E L A. Najlepsze gołąbki jadłem u Eli”
  • Przemek Corso „Serca twego chłód”
  • Grażyna Humeńczuk „Dawna Legnica: obraz miasta w grafice i malarstwie w zbiorach Muzeum Miedzi.- Muzeum  Miedzi”
  • Marcin Makuch, Mariusz Bach „Miedź Legnica: pół wieku piłkarskiego klubu.- Legnica”
  • Marek Żak „Czerwony Młyn: historie z powojennej Legnicy”

Konkurs ten, pod patronatem prezydenta Tadeusza Krzakowskiego, już od dwunastu lat organizują Muzeum Miedzi wraz z Legnicką Biblioteką Publiczną.

Kapituła oceniała książki związane z Legnicą, bądź napisane przez legniczanina albo wydane w naszym mieście. Najwyżej cenione przy wyborze są: staranność edytorska (estetyka, szata graficzna) i redakcyjna, atrakcyjność tematu, wartość poznawcza i artystyczna, oryginalność, efekt indywidualnej pracy osoby lub zespołu, a także oddziaływanie na społeczność miasta, regionu i kraju.

W skład kapituły wchodzą Dorota Purgal jako przedstawicielka prezydenta Legnicy – przewodnicząca kapituły, Bogumiła Słomczyńska (radna Rady Miejskiej Legnicy, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Legnicy), Grażyna Pichla (radna Rady Miejskie Legnicy), Antonina Trawnik, Barbara Morawiec (przewodnicząca legnickiego Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich), Grzegorz Chmielowski (redaktor Gazety Wrocławskiej), Lilla Sadowska (redaktor portalu lca.pl),  Mieczysław Pytel (przedstawiciel środowiska czytelniczego).

“E L A. Najlepsze gołąbki jadłem u Eli”  to zbiór przeróżnych zabawnych opowieści artystów związanych z Satyrykonem oraz pracowników i współpracowników Legnickiego Centrum Kultury, którzy spotkali się, by opowiedzieć, jak poznali tytułową Elę, czyli Elżbietę Pietraszko, nieoficjalne nazywaną także Królową Satyrykonu. Ten tytuł wypracowała sobie oddając ponad 30 lat swojej pracy zawodowej dla legnickiego święta satyry, zapewniając mu międzynarodową rangę i uznanie artystów na całym świecie. Nad powstaniem książki pracowali Tomasz Broda, Przemysław Dunaj i Justyna Jędrysek, czyli artyści od wielu lat zaangażowani w legnicki Satyrykon. Swój skromny udział edytorski miała także Paulina Maciejewska, pracownica LCK, obecnie odpowiedzialna za Satyrykon. Warto też nadmienić, że wydawnictwo zostało częściowo zasponsorowane przez Fundację Jacka Głomba Naprawiacze Świata.

 „Serca twego chłód” to dziewiąta książka legnickiego pisarza Przemka Corso  i jego drugi – po debiutanckim “Studium w czerwieni” kryminał. A właściwie gatunkowa hybryda, mieszanka kryminału i thrillera psychologicznego. Klimatyczna, mroczna opowieść o psychopatycznym mordercy, traktującym zabijanie jak sport. Wydana przez Dom Wydawniczy Rebis, narobiła sporo zamieszania na rynku. Premierze towarzyszył inspirowany powieścią teledysk z piosenką “Serca twego chłód” nagraną przez Grubsona.

“Dawna Legnica: obraz miasta w grafice i malarstwie w zbiorach Muzeum Miedzi.- Muzeum  Miedzi” Grażyny Humeńczuk to książka towarzysząca wystawie zorganizowanej przez Muzeum Miedzi w 2020 r. Od początku funkcjonowania placówka gromadziła dawne i współczesne widoki Legnicy wykonane w różnych technikach graficznych i malarskich. Aktualnie zbiór liczy około 200 prac powstałych w okresie od końca XVI wieku po czasy współczesne, z czego blisko 80 przypada na okres przed 1945 roku. Dzieło Grażyny Humeńczuk kataloguje je i omawia.

„Miedź Legnica: pół wieku piłkarskiego klubu”  ro monografia Miedzianki nad którą Marcin Makuch i Mariusz Bach pracowali od 2019 roku. Książka gruba jak cegła i ciężka od faktów jest szczegółowym zapisem dziejów klubu, uwzględniającym listę wszystkich zawodników i trenerów Miedzi, oraz komplet wyników ligowych i pucharowych drużyny.
Przygotowując monografię klubu piłkarskiego Miedź Legnica autorzy przeprowadzili wiele rozmów z byłymi działaczami, trenerami, zawodnikami, członkami ich rodzin oraz pasjonatami innych dolnośląskich klubów piłkarskich. Przyniosły one efekt w postaci dokumentów, zdjęć i pamiątek, które znalazły się na kartach tej książki. Zawierająca kilkaset zdjęć publikacja stanowi kompendium wiedzy o legnickim futbolu godnym polecenia nie tylko kibicom, ale wszystkim legniczan i miłośnikom futbolu z innych miast.

„Czerwony Młyn. Historie z powojennej Legnicy” Marka Żaka to zbiór opowieści koncentrujących się na Legnicy drugiej połowy lat 40. XX w. Wtedy zaczyna się rodzić polskie życie polityczne, społeczne, kulturalne i sportowe. Wszystko jest nowe, pierwsze i jak to w takich przypadkach bywa, prowizoryczne. Wydawnictwo nie przypomina innych historycznych książek.  Autor przedstawia życie dawnej Legnicy w formie formie krótkich, niekiedy sensacyjnych opowieści inkrustowanych anegdotami.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiotr Kraśko skazany. Gigantyczna kara dla dziennikarza. Nie ma odwołania od wyroku!
Następny artykuł“Trzymany na muszce powiedziałem im, że zapłacę”. Pogba ujawnia