A A+ A++

Mniej więcej od 2015 roku w niektórych MacBookach logo nadgryzionego jabłuszka przestało się świecić. Ale to nie usterka, a planowe działanie Apple, zobacz dlaczego tak się stało.

Źródło fot. Taan Huyn / Unsplash

i

Zapewne wiele osób pamięta przenośne komputery Apple ze świecącym logo na pokrywie ekranu. Podświetlane nadgryzione jabłuszko na MacBooku niosło ze sobą przesłanie – „tak, wymagam jakości i mam urządzenie Apple (oraz gruby portfel)”. Jednak w 2015 roku firma przestała przestrzegać tej tradycji i wypuściła na rynek modele MacBook Air ze zwyczajnym, nadrukowanym logo. Obecnie zdarza się nawet o nim „zapominać”, jak w przypadku słuchawek AirPods Max. Co więc się stało?

Nadgryzione jabłko nie świeci i znika

12-calowy MacBook z 2015 roku był ówcześnie najcieńszym tego typu urządzeniem na rynku. Rekordowe 13,1 milimetra grubości nie zostało osiągnięte bez pewnych poświęceń. Charakterystyczna, nożycowa klawiatura Apple musiała ustąpić konstrukcji motylkowej. Pozwoliło to zaoszczędzić być może jakąś część milimetra.

Także wyświetlacz został mocno odchudzony. Tak cienki panel mógł stać się zbyt delikatny, jeśli jego konstrukcja zostałaby osłabiona wyciętym w środku miejscem na bezbarwne logo. Dlatego zdecydowano, że obudowa ekranu będzie całością, co pozytywnie wpłynie na jego sztywność.

Oto dlaczego logo Apple z tyłu MacBooków już się nie świeci - ilustracja #1

Niezwykła smukłość ma swoją cenę. Źródło: Taan Huyn / Unsplash

Przy tak cienkim panelu słońce świecące z tyłu mogło prześwitywać przez wycięte logo, które byłoby wtedy widoczne nawet na pulpicie. Decyzja była więc podyktowana zarówno względami praktycznymi, jak i estetycznymi.

O ile zniknięcie efektu świetlnego nie miało większego znaczenia, o tyle zmiana w klawiaturach nie spotkała się z ciepłym przyjęciem. Mechanizm motylkowy był znacznie bardziej podatny na zabrudzenia i mniej wytrzymały. Klawiatury nożycowe Apple z kolei wiele osób ceniło za wygodę użytkowania. Czy warto więc było rezygnować z tej zalety na rzecz zyskania dziesiątych części milimetra? Chyba raczej nie, skoro samo Apple we wszystkich MacBookach produkowanych od 2020 roku wróciło do klawiatur nożycowych o ulepszonej, smukłej konstrukcji.

Może Cię zainteresować:

Oto dlaczego logo Apple z tyłu MacBooków już się nie świeci - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzechom jeszcze mało
Następny artykułSezon na przygotowania sylwetki do wakacji rozpoczęty!